43-letnia Rebekah Brooks była redaktor naczelną „NotW" w latach 2ooo – 2003, czyli w czasie, gdy pracujący dla gazety hakerzy włamali się do skrzynki głosowej zamordowanej nastolatki i utrudniając pracę policji, kasowali z niej wiadomości.
Śledczy podejrzewają, że Brooks jest zamieszana zarówno w aferę podsłuchową, jak i sprawę wręczania policjantom łapówek w zamian za informacje. Jeden z nich – szef brytyjskiej policji, komisarz Paul Stephenson – podał się wczoraj do dymisji. Szczególnie miał być jednak powiązany z byłym zastępcą redaktora naczelnego Nelliem Wallisem, który w związku z aferą został aresztowany już w ubiegłym tygodniu. Stephenson miał otrzymać od niego 5-tygodniowy pobyt w luksusowym spa.
– Zdecydowałem się na rezygnację z powodu nieustających spekulacji i oskarżeń w związku z powiązaniami Metropolitan Police z News International – zakomunikował.
Sama Brooks już w ubiegły piątek zrezygnowała ze stanowiska dyrektor wykonawczej grupy wydawniczej News International – należącej do imperium magnata prasowego Ruperta Murdocha. Przez lata uchodziła za jedną z bardziej wpływowych kobiet świata mediów. Miała dobre kontakty z politykami będącymi u sterów władzy – z obecnym szefem brytyjskiego rządu Davidem Cameronem (o którym mówiła, że jest jej przyjacielem) czy jego poprzednikiem Gordonem Brownem.
Brooks była ulubienicą Murdocha. Magnat prasowy wręcz mówił, że jest jego piątą córką. Do „NotW" trafiła w 1989 roku. Miała wtedy 21 lat i zaczynała od sekretarki. Gdy została naczelną, była najmłodszą osobą na tym stanowisku spośród wszystkich gazet codziennych na Wyspach. W 2003 roku przeszła do innego tabloidu Murdocha „The Sun" i jako pierwsza kobieta stanęła na jego czele. W tym czasie – w 2003 roku – przyznała przed komisją śledczą, że News International płaciło policji za informacje. W „The Sun" była do 2009 roku.