Jak donoszą chińskie państwowe media, 57-letni biznesmen, którego majątek szacuje się na 9,3 miliarda dolarów, zostanie prawdopodobnie pierwszym w pełni prywatnym przedsiębiorcą we władzach rządzącej partii komunistycznej. Liang Wengen, właściciel firmy Sany Heavy Industry, znalazł się ostatnio na pierwszym miejscu w dwóch rankingach najbogatszych Chińczyków – opublikowanym przez magazyn „Forbes" oraz przedstawionym przez chińską firmę Hurun Consulting.
Przedsiębiorstwo miliardera produkuje ciężki sprzęt budowlany. Liang dorobił się gigantycznej fortuny dzięki boomowi budowlanemu w Chinach, gdzie nowe wieżowce, linie kolejowe i drogi szybkiego ruchu wyrastają jak grzyby po deszczu. Rozwój infrastruktury jest stymulowany przez państwo, czemu biznesmen zawdzięcza lukratywne zamówienia na swoje dźwigi i koparki.
Rzecznik Lianga potwierdził informację, że wpływowy Główny Departament Organizacyjny KPCh przeanalizował jego kandydaturę i niebawem zostanie ogłoszona rekomendacja w tej sprawie. W 2012 r., podczas obrad plenum KC, kandydatura zostanie oficjalnie przedstawiona i odbędzie się głosowanie. Liang Wengen zostanie na razie tzw. delegatem rezerwowym, pozbawionym prawa głosu w sprawach politycznych. Po śmierci lub przejściu na emeryturę któregoś z pełnoprawnych członków będzie mógł zająć jego miejsce. Przewiduje się, że przedsiębiorca nie będzie na razie odgrywał ważnej roli w partii na szczeblu ogólnokrajowym. Może jednak zdobyć istotną pozycję we władzach prowincji Hunan, gdzie znajduje się centrum jego biznesu.
Komunistyczna Partia Chin już wiele lat temu zerwała z wrogim stosunkiem wobec „prywaciarzy". W 2001 r. ówczesny prezydent Chin Jiang Zemin ogłosił, że właściciele prywatnych firm będą przyjmowani do partii, co oznaczało zerwanie z 80-letnią praktyką KPCh w tej dziedzinie. Zamiast sojuszu robotniczo-chłopskiego lansuje się obecnie w partii „sojusz robotników, rolników i przedsiębiorców".
KPCh łączą z prywatnym biznesem coraz ściślejsze więzy. Początkowo partyjnymi oficjelami zostawali prezesi przedsiębiorstw mieszanych – z udziałem kapitału prywatnego i państwowego, jak szef firmy Haier Zhang Ruimin czy przedsiębiorstwa Sinopec – Li Yi. Przyjęcie Lianga Wengena do KC będzie oznaczać przekroczenie kolejnej bariery, gdyż jest to stuprocentowy kapitalista i wzorcowy selfmade man.