Korespondencja z Budapesztu
Pomnik, który ma przypominać wspólne tradycje Europy środkowej powstał z inicjatywy ambasady Litwy na Węgrzech, ale w jego wzniesieniu udział brali także prywatni sponsorzy oraz przedstawiciele MSZ Polski i władz miejskich Budapesztu. Odsłonięty został w reprezentacyjnym miejscu starego miasta, w tzw. Parku Europejskim pod murami zamku budańskiego.
Jak przypomniał odsłaniający pomnik szef dyplomacji litewskiej Linas Linkevičius Władysław Jagiełło jest dla wszystkich trzech krajów postacią symboliczną jako założyciel dynastii, która odegrała istotną rolę w historii Litwy, Polski i Węgier (trzech królów z dynastii jagiellońskiej zasiadało na tronie węgierskim - Władysław I, Władysław II i Ludwik II). Z kolei minister spraw zagranicznych Węgier uznał pomnik za wyraz woli Litwinów, Polaków i Węgrów, by razem budować dalej wspólna Europę środkową.
Dla Litwy szczególną okazją do przypomnienia historycznej roli kraju jest aktualna prezydencja w Unii Europejskiej. Zdaniem ambasadora Litwy w Budapeszcie Giedriusa Galkauskasa pomnik może też spełnić pewną misję edukacyjną przypominając fakty historyczne: większość Litwinów sądzi, że Jadwiga była Polką, większość Węgrów zaś uważa Jagiełłę za Polaka.
W czasie uroczystości głos zabrała twórczyni pomnika, znana litewska rzeźbiarka prof. Dalia Matulaite. Przypomniała ona znaczenie świadomości historycznej dla narodów i podkreśliła dumę narodową Litwinów, którą podbudowuje postać tak znamienita jak założyciel dynastii jagiellońskiej.