Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W Kraju Krasnodarskim szc...
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Ukrainie pakietu pomocy
Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Ukrainie pakietu pomocy wojskowej o wartości 330 milionów dolarów.
Obejmuje ona sprzęt do naprawy haubic M109 (150 mln dolarów) i systemów obrony przeciwlotniczej (180 mln dolarów).
Prezydent zmienił skład Kwatery Głównej Naczelnego Dowódcy
„Na podstawie artykułu 8 Ustawy Ukrainy „O obronie Ukrainy” i na wniosek Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, niniejszym dekretem postanawiam włączyć Julię Swyrydenko, Premier Ukrainy, do składu Kwatery Głównej Naczelnego Dowódcy; zatwierdzam Rustema Umerowa, Sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, jako koordynatora Kwatery Głównej Naczelnego Dowódcy” – czytamy w dekrecie Prezydenta Ukrainy nr 546/2025.
Zełenski mianował Umerowa szefem Narodowego Centrum Koordynacji Cyberbezpieczeństwa
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Rustem Umerow, został mianowany szefem Narodowego Centrum Koordynacji Cyberbezpieczeństwa (NCKC).
Jak donosi Ukrinform, Ukraina uzyska dostęp do Rezerwy Cyberbezpieczeństwa UE, jednej z kluczowych inicjatyw Unii Europejskiej na rzecz wzmocnienia państw cyfrowych.
Awaria Starlinków
Awaria nie ograniczyła się do Ukrainy, użytkownicy z całego świata zgłaszali problemy z komunikacją. Oficjalne przyczyny incydentu, a także termin jego rozwiązania, nie zostały jeszcze ujawnione. SpaceX potwierdziło wystąpienie problemów z systemem i ogłosiło wszczęcie dochodzenia.
Czytaj więcej
System łączności satelitarnej Starlink amerykańskiej firmy SpaceX uległ globalnej awarii. Brak łą...
Zełenski w trakcie trzeciego dnia protestów: Ważne jest, aby Ukraińcy reagowali na wszystkie wydarzenia z godnością
Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że tekst projektu ustawy nr 13533 został omówiony z partnerami i polecił urzędnikom państwowym przedstawienie go wszystkim partnerom Ukrainy. Po fali protestów przeciwko ustawie ograniczającej niezależność Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) i Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAPO), Zełenski powiedział, że „ważne jest, aby Ukraińcy reagowali na wszystkie wydarzenia z godnością”.
Zełenski: Każdy, kto ma dostęp do tajemnic państwowych, musi być regularnie badany na wykrywaczu kłamstw
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jeśli projekt ustawy, który zainicjował, zostanie uchwalony, wszyscy zaangażowani w działalność związaną z tajemnicami państwowymi zostaną poddani badaniom na wykrywaczu kłamstw.
- Zgodnie z obietnicą, mój projekt ustawy trafił już dziś do Rady Najwyższej Ukrainy, wspierając wymiar sprawiedliwości, organy ścigania i agencje antykorupcyjne. Zapewnia on pełne gwarancje niezależności agencji antykorupcyjnych. Muszą istnieć realne możliwości weryfikacji braku ingerencji Rosji. Każdy, kto ma dostęp do tajemnic państwowych – nie tylko w NABU i SAP, ale także w DBR i Policji Narodowej – musi być poddawany badaniom na wykrywaczu kłamstw. Badania te muszą być regularne – podkreślił Zełenski w wieczornym wystąpieniu.
Według niego projekt ustawy zawiera również przepisy chroniące przed innymi nadużyciami. - Tekst projektu ustawy został omówiony z partnerami, organami ścigania oraz przedstawicielami Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) i Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAPO). Nasi partnerzy zgłosili wiele propozycji zaangażowania europejskich ekspertów z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Unii Europejskiej - dodał Zełenski.
Ukraina i Włochy rozszerzają współpracę w przemyśle obronnym
Włochy są zainteresowane współpracą z Ukrainą w zakresie produkcji uzbrojenia, konkretne projekty są już opracowywane.
- Strona włoska rozpoczęła z nami aktywną współpracę biznesową. Są konkretne projekty, rzeczywiste przykłady - powiedział Dawyd Aloian, wiceminister ds. Przemysłów Strategicznych.
Według Aloiana dowodem na to jest podpisanie memorandum o współpracy między Ministerstwem Przemysłów Strategicznych Ukrainy a włoskim Ministerstwem Obrony podczas Konferencji na temat Odbudowy Ukrainy, która odbyła się w Rzymie w dniach 10-11 lipca.
Aloian przypomniał, że finansowanie produkcji ukraińskich towarów dla ukraińskich sił bezpieczeństwa i obrony to format współpracy, który po raz pierwszy zainicjowała Dania, a następnie współpraca z szeregiem innych krajów. Wśród modeli wsparcia znajdują się obecnie rozwiązania litewskie, holenderskie i niemieckie, podczas gdy Norwegia opracowuje obecnie własny model wsparcia ukraińskiego przemysłu obronnego i współfinansowania wspólnych projektów. Kilka innych krajów również rozważa dołączenie do podobnych formatów współpracy i wsparcia ukraińskiego sektora obronnego.
Minister ds. eurointegracji Ukrainy zapewnia, że KE zagwarantuje niezależność organów antykorupcyjnych
Wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej Taras Kaczka rozmawiał w czwartek z komisarz UE ds. rozszerzenia Martą Kos o wzmocnieniu niezależności ukraińskich instytucji antykorupcyjnych. Wicepremier zaznaczył, że poinformował komisarz Martę Kos o „projekcie ustawy, zatwierdzonym przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który ma na celu zapewnienie niezależności NABU (Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy) i SAPO (Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej)”.
- Projekt ustawy uwzględnia obawy ekspertów i społeczności międzynarodowej. Ukraina pozostaje otwarta na dialog ze społeczeństwem obywatelskim i partnerami na tej drodze - powiedział Kaczka. Zapewnił również Kos, że „niezachwiane zaangażowanie Ukrainy w integrację z UE i walkę z korupcją nie budzi żadnych wątpliwości”.
Macron i Merz chcą rozmawiać z Zełenskim o walce z korupcją
Kanclerz Niemiec Friedrich Merz i prezydent Francji Emmanuel Macron chcą omówić z prezydentem Ukrainy jego kontrowersyjną decyzję o podporządkowaniu niezależnych organów antykorupcyjnych prokuratorowi generalnemu, poinformował niemiecki dziennik BILD.
„Prezydent Macron i kanclerz federalny byli jednomyślni co do podjęcia aktywnych negocjacji z prezydentem Ukrainy w sprawie walki z korupcją” – powiedział rzecznik niemieckiego rządu Stefan Cornelius, cytowany przez BILD w czwartek na kanale Telegram.
„Zarówno Merz, jak i Macron uważają, że Ukraina podejmuje obecnie ważne decyzje, które określą drogę kraju do Unii Europejskiej” – przekazał Cornelius. Dodał również, że Merz i Macron odbyli długą rozmowę na temat sytuacji militarnej na Ukrainie i dalszego wsparcia wojskowego”.
Estoński minister spraw zagranicznych o atakach na Ukrainę: Rosja kontynuuje terror
Minister spraw zagranicznych Estonii Margus Cachna potępił zakrojony na szeroką skalę rosyjski atak na Charków i inne ukraińskie miasta w nocy z 23 na 24 lipca.
„Wszystko to dzieje się dlatego, że Rosja nadal podąża ścieżką terroru i zniszczenia – odrzucając, po raz kolejny, wczoraj propozycję natychmiastowego i całkowitego zawieszenia broni” - napisał Cachna.
Trwają protesty przeciwko ustawie ograniczającej działalność instytucji antykorupcyjnych
Wieczorem 24 lipca w kilku ukraińskich miastach zgromadziły się osoby, które po raz trzeci protestowały przeciwko projektowi ustawy nr 12414, ograniczającej niezależność Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) i Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAPO). Wśród żądań protestujących jest zawetowanie ustawy ograniczającej uprawnienia NABU i SAPO.
Na ulice wyszli mieszkańcy m.in. Równego, Lwowa, Tarnopola, Dniepru, Zaporoża i innych miast.
Ciało mężczyzny wydobyto spod gruzów budynku mieszkalnego w Odessie
Służby ratownicze wydobyły ciało mężczyzny spod gruzów bloku mieszkalnego, który został trafiony rosyjskim dronem w nocy z 23 na 24 lipca. Ofiara miała 32 lata.
W nocy z 23 na 24 lipca rosyjskie siły przeprowadziły atak dronów na Odessę. Atak spowodował pożar, który zniszczył zabytkowy Pasaż Owocowy na targu Prywóz. Zniszczenia odnotowano również na Bulwarze Prymorskim, który znajduje się w strefie chronionej UNESCO. Rosyjski dron zaatakował wieżowiec mieszkalny w dzielnicy Mołdawanka. W sumie uszkodzonych zostało 25 budynków, w tym dwie szkoły i zabytek architektury w centrum miasta.
Ukraina i Francja mogą utworzyć nowy fundusz wsparcia odbudowy
Ukraina i Francja rozmawiały o utworzeniu nowego funduszu wsparcia odbudowy i przygotowaniu umowy międzyrządowej w ramach wysiłków na rzecz pogłębienia partnerstwa gospodarczego. Fundusz zapewniłby mieszane finansowanie projektów odbudowy, angażując kapitał prywatny w celu poszerzenia możliwości inwestycyjnych i zwiększenia finansowania inicjatyw odbudowy.
Strony omówiły również opracowanie nowej umowy międzyrządowej, której podpisanie spodziewane jest do końca 2025 roku. Dokument będzie koncentrował się na sektorach strategicznych i kładł nacisk na współpracę przemysłową między firmami francuskimi i ukraińskimi, zgodną ze standardami UE.
Chiny z zadowoleniem przyjmują kolejną rundę rozmów ukraińsko-rosyjskich i wymianę jeńców
Chiny z zadowoleniem przyjmują kolejną rundę bezpośrednich rozmów między Rosją a Ukrainą oraz porozumienie między obiema stronami w sprawie wymiany jeńców i innych kwestii humanitarnych, poinformował w czwartek rzecznik chińskiego MSZ.
Trzecia runda negocjacji między delegacjami Ukrainy i Rosji odbyła się w środę wieczorem w Stambule w Turcji i trwała niecałą godzinę.
Następnego dnia odbył się dziewiąty etap wymiany jeńców między Ukrainą a Federacją Rosyjską.
Zełenski poinformował Merza o porozumieniu w sprawie projektu ustawy ws. instytucji antykorupcyjnych na Ukrainie
Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił w czwartek, że odbył rozmowę telefoniczną z kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem, która dotyczyła przede wszystkim sytuacji związanej z ukraińską infrastrukturą antykorupcyjną.
- Zaprosiłem Niemcy do udziału w eksperckiej ocenie projektu ustawy. Kanclerz zapewnił mnie o gotowości do pomocy - powiedział Zełenski.
Zełenski poinformował również, że rozmawiał z kanclerzem Niemiec o wdrażaniu porozumień z UE i pracach nad otwarciem pierwszego klastra negocjacyjnego, przy czym Berlin zadeklarował swoje poparcie. Ponadto przywódcy omówili sytuację na linii kontaktowej i potrzebę dodatkowego finansowania produkcji dronów, w szczególności dronów przechwytujących.
Estonia twierdzi, że Rosja przesuwa systemy walki elektronicznej bliżej granic NATO
Władze Estonii informują, że siły rosyjskie dostarczyły dodatkowy sprzęt do zagłuszania sygnałów w okolice Kingisepp, miasta położonego około 20 kilometrów od granicy z Estonią.
Tego typu sprzęt był używany na polu bitwy na Ukrainie do zakłócania systemów nawigacyjnych bezzałogowych statków powietrznych. Jednak systemy walki elektronicznej powodują również poważne zakłócenia w działaniu Globalnego Systemu Pozycjonowania (GPS), z którego korzystają samoloty komercyjne i statki.
Dron zaatakował bazę norweskiej organizacji humanitarnej w Mikołajowie
Baza polowa Norwegian People's Aid – organizacji humanitarnej pomagającej w rozminowywaniu Ukrainy – została zaatakowana w Mikołajowie w nocy z 23 na 24 lipca. Siedziba norweskiej organizacji humanitarnej została uszkodzona podczas nocnego ataku na Mikołajów, kiedy nad obwodem zestrzelono osiem rosyjskich dronów Shahed.
- Nie wiemy jeszcze, czy to rosyjski dron zestrzelony przez Ukrainę, czy też dron rzeczywiście uderzył w bazę polową. Pracujemy nad wyjaśnieniem tej sprawy – powiedział Rune Dale-Andresen, kierownik sekcji Norwegian People's Aid.
Organizacja zatrudnia około 400 pracowników zajmujących się rozminowywaniem wzdłuż linii granicznych w południowej Ukrainie.
Ukraina gotowa do otwarcia regionalnego centrum logistycznego w Egipcie
Egipt pozostaje największym partnerem handlowym Ukrainy na Bliskim Wschodzie i w Afryce, a wolumen dwustronnej wymiany handlowej osiągnął niemal poziom sprzed wojny - Ihor Żowkwa podczas rozmowy telefonicznej ze Specjalną Doradczynią Prezydenta Egiptu ds. Bezpieczeństwa Narodowego Faizą Abou El-Nagą.
Kluczowym tematem rozmowy było bezpieczeństwo żywnościowe. Strony omówiły utworzenie ukraińskiego centrum rolno-przemysłowego w Egipcie.
Litwa wzywa Ukrainę do utrzymania kursu reform antykorupcyjnych
Minister spraw zagranicznych Litwy Kęstutis Budrys nazwał decyzję Rady Najwyższej (parlamentu Ukrainy) o ograniczeniu niezależności Narodowego Biura Antykorupcyjnego (NABU) i Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAPO) błędem i wezwał Kijów do utrzymania kursu reform..
„Drodzy ukraińscy przyjaciele, Litwa życzy wam wszystkiego najlepszego. Dlatego zachęcamy was, abyście nie tkwili w tym wielkim błędzie, który może zepchnąć wasz kraj z drogi postępu. Niezależność organów antykorupcyjnych jest niezbędna. Nie chodzi o szczegóły i niuanse, ale o samą zasadę niezależności od polityków, która albo istnieje, albo jej nie ma” - napisał Budrys na X.
Liczba rannych w nalocie na Charków wzrosła do 37
Rosyjskie lotnictwo zrzuciło na miasto dwie bomby kierowane.
Od początku dnia na froncie doszło do 92 potyczek
Z komunikatu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że do 25 potyczek doszło w rejonie Pokorwska. Pięć z tych potyczek nadal trwa.
Na Ukrainie ogłoszono alarm rakietowy
Alarm został ogłoszony w związku z poderwania przez Rosję ciężkiego myśliwca MiG-31K, który może przenosić pociski hipersoniczne Kindżał, zdolne razić cele na całej Ukrainie.
Rosjanie ostrzelali Konstantynówkę
W ataku na miasto położone w obwodzie donieckim zginęły dwie osoby, a 14 zostało rannych.
Wołodymyr Zełenski zatwierdził projekt ustawy, która ma zagwarantować niezależność instytucji antykorupcyjnych
Projekt trafi jeszcze dziś do Rady Najwyższej (parlamentu). Ustawa ma zagwarantować niezależność agencji antykorupcyjnej NABU i specjalnej prokuraturze zajmującej się korupcją (SAPO) po tym, jak na Ukrainie wybuchły protesty społeczne w związku z podpisaniem przez prezydenta ustawy, która podporządkowywała obie instytucje prokuratorowi generalnemu, a więc – pośrednio – prezydentowi Ukrainy. Zełenski zapewnia, że projekt, który zaproponował, ma wzmocnić porządek prawny na Ukrainie, niezależność organów antykorupcyjnych, a także ochronę systemu prawnego przed rosyjskimi wpływami. - Tekst jest zrównoważony – podkreślił Zełenski.
Liczba rannych w ataku rakietowym na Czerkasy wzrosła do 12
O rosnącej liczbie rannych informuje Ihor Taburec, gubernator obwodu czerkaskiego. Miasto było w nocy celem ataku z użyciem czterech pocisków manewrujących. Taburec pisze, że rakiety spadły na dzielnice mieszkalne.
Wołodymyr Zełenski o ataku na Charków: Rosjanie zrzucili bomby prosto na ludzi
Po tym jak Rosjanie zrzucili dwie bomby kierowane na Charków, Wołodymyr Zełenski napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że są „dziesiątki rannych, w tym dzieci”. „Rosja zrzuciła dwie bomby prosto na miasto, na ludzi. Jedno uderzenie w pobliżu budynku mieszkalnego, celem drugiego cywilne przedsiębiorstwo. Ratownicy obecnie gaszą tam pożar” - napisał ukraiński prezydent. Zełenski dodał, że był to „absolutnie bezsensowny atak, bez celu wojskowego”. „I widzimy, że to jest jedyne pragnienie Rosji – kontynuować agresję, mordować. Dlatego potrzebujemy wsparcia w obronie – silnej obrony przeciwlotniczej, zwiększenia produkcji broni. Wszystko to pomaga ratować życia” - stwierdził ukraiński prezydent.
Liczba rannych w nocnym ataku powietrznym na Charków wzrosła do 33
Informację taką przekazał mer Charkowa, Ihor Terechow. Terechow pisze, że w ataku uszkodzony został obiekt przemysłowy, podstacja energetyczna, a także 15 wielopiętrowych budynków mieszkalnych, w których ucierpiały „tysiące mieszkań”. Zniszczony miał zostać budynek cywilnego przedsiębiorstwa. Na miasto miały spaść bomby lotnicze zrzucone przez samolot Su-34.
Rozmowy pokojowe: Władimir Putin będzie grał na czas
Rosjanie przecież nie protestują przeciwko wojnie pod murami Kremla, tam nie strajkują robotnicy i nikt nie blokuje mównicy w parlamencie – pisze w komentarzu dziennikarz działu świat Rusłan Szoszyn.
Czytaj więcej
Rozmowy pokojowe w Stambule między Ukrainą i Rosją mają tylko jeden cel – udobruchać Donalda Trum...
Rosyjska armia informuje o strąceniu 217 dronów w ciągu doby
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że oprócz 217 dronów rosyjska armia strąciła też jeden pocisk przeciwokrętowy Neptun.
Jedna ofiara śmiertelna ataku ukraińskiego drona na okupowaną część obwodu zaporoskiego
W ataku zginął kierowca zaatakowanej karetki pogotowia, dwie inne osoby zostały ranne – podał szef lokalnych władz okupacyjnych, Jewgienij Balicki.
W nocy Rosjanie atakowali Ukrainę przy użyciu 107 środków napadu powietrznego
Informacje takie przekazuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. Do ataku Rosjanie użyli czterech rakiet manewrujących Iskander-K i 103 dronów-kamikadze. Ukraińcy strącili 90 dronów i jedną rakietę.
Rosjanie zbombardowali centrum Charkowa
W wyniku ataku ranne zostały co najmniej trzy osoby, w tym 27-letnia kobieta – informują lokalne władze. Dwie bomby lotnicze spadły na rejon szewczenkowski w Charkowie.
Siedmiu cywilów rannych w ostrzale okupowanej przez Rosję części obwodu chersońskiego
Informacje takie przekazuje szef lokalnych władz okupacyjnych, Wołodymyr Saldo. Wszyscy ranni zostali hospitalizowani.
Rosyjskie źródła potwierdzają udany ukraiński atak na skład paliw w pobliżu lotniska w Soczi
O tym, że skład został zaatakowany poinformowały lokalne władze. W związku z atakiem na lotniskach w Syberii utknęło ok. 800 pasażerów, którzy mieli lecieć do Soczi. To ostatnie lotnisko, w związku z atakiem, zawiesiło działanie.
Siedem osób rannych w ataku rakietowym na Czerkasy
W ataku uszkodzone zostały budynki mieszkalne, placówki edukacyjne i obiekty ochrony zdrowia. Wśród rannych jest dziewięć osób.
Rośnie liczba ofiar ataku dronów na Soczi
Dwie osoby zginęły, a 11 zostało rannych po tym jak szczątki strąconych dronów spadły na Soczi – poinformował gubernator Kraju Krasnodarskiego Weniamin Kondratiew. Ofiary śmiertelne to dwie kobiety, które w momencie ataku znajdowały się na ulicy. Szczątki dronów spadły też na terenie składu paliw. Z 11 rannych osób cztery zostały hospitalizowane, w tym funkcjonariusz policji.
Wielopiętrowy budynek mieszkalny zniszczony w nocnym ataku powietrznym Rosji na Odessę
Zdjęcia z miejsca ataku publikuje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy. Z budynku ewakuowano 33 osoby. Strażacy uwolnili też pięć osób uwięzionych w mieszkaniach. Trwa przeszukiwanie gruzów w poszukiwaniu osób poszkodowanych. W Odessie doszło też do pożaru jednorodzinnego budynku mieszkalnego i stacji benzynowej. Pożar wybuchł też na Targu Privoz.
W ciągu doby w rosyjskim ostrzale obwodu charkowskiego zginęły trzy osoby
Gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Synehubow informuje też o pięciu rannych w ostrzale.
Rankiem nad Rosją strącono trzy drony
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że drony były strącane nad okupowanym Krymem (dwa) i obwodem biełgorodzkim (jeden).
Nie ma kontaktu z samolotem An-24
Na pokładzie znajdowało się ok. 50 osób – informują rosyjskie media.
Czytaj więcej
W obwodzie amurskim na wschodzie Rosji doszło do katastrofy pasażerskiego samolotu An-24. Maszyna...
W ciągu doby na froncie doszło do 172 potyczek
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o 67 rosyjskich atakach powietrznych, 3 172 atakach dronów i 5 756 ostrzałach artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i terenów zabudowanych.
Ministerstwo Obrony Rosji informuje o strąceniu 39 ukraińskich dronów
Wieczorem i w nocy Rosjanie mieli strącić 21 dronów nad Morzem Czarnym, 11 dronów nad Morzem Azowskim i siedem nad Krajem Krasnodarskim.
Ukraińcy masowo składają w Polsce wnioski o azyl
Duża część wnioskodawców to mężczyźni obawiający się wojny i objęcia mobilizacją na terytorium Ukrainy.
Czytaj więcej
Urząd do spraw Cudzoziemców zalany wnioskami o ochronę w Polsce, głównie od Ukraińców i Białorusi...
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 1 046 270 żołnierzy, 11 046 czołgów, 23 047 pojazdów opancerzonych, 30 746 zestawów artyleryjskich, 1 446 wyrzutni rakiet, 1 199 zestawy przeciwlotnicze, 421 samolotów, 340 śmigłowców, 47 638 bezzałogowych statków powietrznych, 3 533 pociski manewrujące, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 56 137 pojazdów (w tym cystern) i 3 935 jednostek sprzętu specjalnego.
Ukraina po rozmowach z Rosją w Stambule: Proponujemy spotkanie Zełenski-Putin
Do spotkania przywódców Ukrainy i Rosji, według przedstawionej przez stronę ukraińską propozycji, miałoby dojść do końca sierpnia.
Czytaj więcej
W czasie środowych rozmów delegacji Rosji i Ukrainy w Stambule strona ukraińska zaproponowała, by...
Czerkasy: Pożary po ataku rakietowym Rosji
Gubernator obwodu czerkaskiego Ihor Taburec podał, że ze wstępnych ustaleń wynika, iż w ataku rannych zostało sześć osób.
Obwód zaporoski celem ataku rosyjskich dronów
Na terenie obwodu aktywna była obrona przeciwlotnicza.
W nocy Rosjanie przeprowadzili atak powietrzny na Odessę
W wyniku ataku dronów w mieście wybuchły pożary. Ołeh Kiper, gubernator obwodu odeskiego, informuje o uszkodzeniach cywilnej infrastruktury. W ogniu stanęły dwa piętra bloku mieszkalnego, dach dwupiętrowego budynku, hala targowa i stacja benzynowa. Do uszkodzeń miało też dojść w centrum miasta.
Alarm rakietowy w obwodzie kijowskim
W nocy alarm rakietowy ogłoszono w obwodach czernihowskim, kijowskim i połtawskim.
W czasie alarmu rakietowego w Czerkasach rozległy się eksplozje
Atak powietrzny na miasto rozpoczął się ok. 2:30-2:40 czasu lokalnego. W Czerkasach aktywna była obrona przeciwlotnicza. Ok. 4:10 w południowo-zachodniej dzielnicy miasta rozległa się potężna eksplozja. W mieście doszło do zakłóceń w dostawach prądu i dostępności internetu.
15 lat więzienia dla 25-latki z Charkowa, która współpracowała z FSB
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i ukraińska policja informuje o skazaniu na 15 lat więzienia i konfiskatę mienia 25-letniej mieszkanki Charkowa, która podjęła współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Kobieta, skazana wcześniej za nieumyślne spowodowanie uszczerbku na zdrowiu, na zlecenie Rosjan dokonywała podpaleń w Charkowie, co miało destabilizować sytuację w drugim największym mieście Ukrainy. Współpracę z Rosjanami podjęła dla pieniędzy.
W środę wieczorem Rosjanie strącili 21 ukraińskich dronów
10 dronów przechwycono nad Morzem Czarnym, a dziewięć - nad Morzem Azowskim. Dwa drony strącono nad Krajem Krasnodarskim – informuje resort obrony Rosji.
Jedna osoba zginęła, a jedna została ranna w ataku dronów na Soczi
O ofiarach informują władze Kraju Krasnodarskiego. Ofiara śmiertelna to kobieta, która znajdowała się na ulicy w momencie, gdy spadły na nią szczątki strąconego drona.
W nocy przed wjazdami na Most Krymski uformowały się kolejki
Na wjazd na Krym czekało o 3 w nocy czasu moskiewskiego 650 pojazdów, a na wyjazd z Krymu – 507 – podał kanał w serwisie Telegram monitorujący sytuację na podjazdach do mostu. W każdej z kolejek trzeba czekać ok. dwóch godzin.
W nocy wstrzymano działanie lotnisk w Groznym i Soczi
Oba lotniska wstrzymały przyjmowanie i odprawianie samolotów ze względów bezpieczeństwa – podał rosyjski urząd lotnictwa cywilnego (Rosawiacja). Lotnisko w Groznym wstrzymało działanie na mniej niż godzinę.
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 1246 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 1246 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. M.in. na Morzu Bałtyckim...