To kolejna inicjatywa fundacji z Warszawy. Dotychczas z inicjatywy Otwartego Dialogu odbyły się trzy misje obserwacyjne i trzy koncerty na EuroMajdanie.

- Obserwacje i doświadczenia wyniesione z dotychczasowych misji utwierdziły nas w przekonaniu o potrzebie kontynuacji polskiej obecności na Majdanie. Aktualnym celem misji są działania, mające na celu pomoc uczestnikom protestów na Ukrainie i długoterminowe wzmocnienie potencjału ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego ze strony Unii Europejskiej – powiedział Bartosz Kramek, przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog.

W swojej pracy wolontariusze skupią się monitorowaniu naruszeń praw człowieka wśród uczestników protestów, szczególnie przedstawicieli mediów, studentów, uczestników AutoMajdanu. Będą też organizować i koordynować misje obserwacyjne i wsparcie międzynarodowe.

Wolontariusze propagują też wiedzę na temat Unii Europejskiej i spraw międzynarodowych, praw uczestników protestów, zasad i technik pokojowej samoorganizacji społecznej. W tym celu organizują warsztaty, prelekcje i konwersacje z udziałem prelegentów z krajów UE i Ukrainy.

- Obecny etap misji będzie obejmował trzymiesięczny okres od stycznia do kwietnia 2014 r. W tym czasie, co tydzień będziemy organizować kolejne wyjazdy dla wolontariuszy. Każdy z takich „turnusów" potrwa 9 dni. W zależności od rozwoju sytuacji na Ukrainie misja może zostać przedłużona. Założenia przewidują stałą obecność kilkunastoosobowej grupy polskich wolontariuszy w Kijowie mających do swojej dyspozycji namiot na EuroMajdanie oraz biuro – powiedział Krzysiek Bukowski z Biura Prasowego Fundacji Otwarty Dialog, prowadzący pierwszy turnus.

Fundacja cały czas poszukuje osób chętnych na wyjazd do Kijowa. Szczególnie  zależy jej na osobach znających język ukraiński i rosyjski. Osoby takie proszone są o przesłanie informacji na adres media@odfoundation.eu.

Fundacja Otwarty Dialog w okresie od listopada 2013 r. zorganizowała trzy misje obserwacyjne do Kijowa. Obok przedstawicieli Fundacji, wzięli w nich udział polscy parlamentarzyści: Michał Jaros, Tomasz Makowski, Michał Szczerba i Marcin Święcicki.

Znani opozycjoniści z PRL nagrali film dla Ukrainy

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły