Ledwie posłowie Rady Najwyższej rozpowszechnili na portalach społecznościowych informację, że Micheil Saakaszwili dostał obywatelstwo Ukrainy, a już pojawiła się następna sensacyjna informacja. Zresztą też w internecie.

- Tak, potwierdzam, że jutro [w sobotę] o 14:30 nastąpi prezentacja nowego gubernatora. Tak, to Saakaszwili – napisał w piątek późnym wieczorem sekretarz administracji obwodu odeskiego. Według portalu gazety „Zerkało Niedieli" na zaprzysiężeniu pojawi się prezydent Petro Poroszenko. Choć ten sam portal podaje, że rzecznik Poroszenki mówi, że prezydent ma się dopiero spotkać z Saakaszwilimi i dopiero podejmie decyzję, czy mianuje go gubernatorem.

Były prezydent Gruzji jest jednym z najbardziej znienawidzonych polityków przez Kreml. W 2008 roku Władimir Putin groził, że „powiesi go za jaja".

Saakaszwili od wielu miesięcy wspiera jako doradca nowe władze Ukrainy. Z porozumieniem się z Ukraińcami nie ma problemu. Zna ukraiński, na przełomie lat 80. i 90. studiował w Kijowie stosunki międzynarodowe. Odbył też służbę wojskową na podkijowskim lotnisku Boryspol. Zna zresztą dobrze także rosyjski (a także angielski i holenderski, ojczysty język swojej żony).

Do ojczyzny nie wraca już od półtora roku. Od połowy zeszłego roku czeka tam na niego nakaz aresztowania. Jest oskarżany o nadużycie władzy. Jeden z jego najbliższych współpracowników były premier Wano Merabiszwili siedzi w więzieniu. Saakaszwili uważa, że on i jego partyjni koledzy są prześladowani z powodów politycznych. Parlament Europejski uważa wyrok na Merabiszwilego za stosowanie „sprawiedliwości wybiórczej" (termin ten był też stosowany wobec sprawy byłej ukraińskiej premier Julii Tymoszenko, która trafiła do więzienia za czasów prezydenta Wiktora Janukowycza, obalonego w lutym 2014 roku).

Saakaszwili był prezydentem przez dwie kadencje od 2004 do 2013 roku. Nie mógł się ubiegać o następną, kandydat jego partii Zjednoczony Ruch Narodowy przegrał z kandydatem Gruzińskiego Marzenia, które w następnym roku wygrało też wybory parlamentarne i zaczęło rozliczać poprzednią ekipę.