Thaci nie przekonał posłów

Demokratyczna Partia Kosowa (PDK) Hashima Thaciego, nie ustaliła wspólnego stanowiska dotyczącego głosowania nad powołaniem trybunału, mającego orzekać w sprawach byłych członków Armii Wyzwolnia Kosowa (UCK).

Aktualizacja: 23.07.2015 10:46 Publikacja: 23.07.2015 10:29

Wicepremier Kosowa Hashim Thaci

Wicepremier Kosowa Hashim Thaci

Foto: AFP

Thaci, który jest obecnie wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Kosowa, spotkał się z posłami PDK we wtorek, ale nie udało mu się przekonać tych, którzy sprzeciwiają się zmianom w konsytucji umożliwiającym powołanie wspomnianego trybunału.

Thaci podkreślił konieczność zakończenia procedury powołania specjalnego sądu, "tak szybko, jak to możliwe" i zasugerował, że parlament nie powinien udać się na coroczny sierpniowy urlop zanim to nastąpi.

Myślę, że parlamentarzyści nie powinni wyjechać na wakacje przed zakończeniem tej "ważnej procedury" - powiedział wicepremier. Należy zauważyć, że sam Thaci także jest podejrzewany o zbrodnie wojenne. Mimo tego prze do powołania trybunału, gdyż ma świadomość, że gdyby Kosowo nie utworzyło specjalnego sądu, społeczność międzynarodowa uczyni to samodzielnie. A na tak powołany trybunał władze Republiki Kosowa nie będą miały żadnego wpływu.

12 lipca Kosowo odwiedziła Victoria Nuland, asystentka sekretarza stanu USA. W trakcie wizyty Nuland miała właśnie zasugerować, że jeśli Kosowo nie upora się z powołaniem trybunału, zrobi to społeczność międzynarodowa bez jego udziału. Wcześniej takie sugestie padały ze strony ONZ, ale nigdy ze strony konkretnego państwa.

Natomiast kilka dni temu Lady Anelay z brytyjskiego MSZ powiedziała, że Prisztina musi dotrzymać słowa i spełnić obietnicę utworzenia specjalnego trybunału ds. zbrodni wojennych popełnionych przez członków Armii Wyzwolenia Kosowa. Anelay spotkała się z prezydent Kosowa Atifete Jahjaga. Jahjaga oświadczyła, że zdaje sobie sprawę, iż takie opóźnienia nie pomagają Republice Kosowa na arenie międzynarodowej. Zapewniała jednocześnie, że ona sama jest od początku zwolenniczką powstania trybunału.

Mandat do powołania specjalnego sądu wynika z raportu opublikowanego w 2011 roku przez sprawozdawcę Rady Europy Dicka Martyego. Marty twierdził, że zbrodnie przeciwko ludności cywilnej, takie jak porwania, tortury, handel narządami były popełnione również przez członków UCK.

Warto przypomnieć, że pod koniec czerwca wielokrotnie przekładane głosowanie ws. zmian w konstytucji, umożliwiających utworzenie nowego specjalnego sądu nie powiodło się, gdyż liczba głosujących - za, była mniejsza niż wymagane dwie trzecie członków parlamentu.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1170
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1169
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1168
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1167
Świat
Ilu rosyjskich żołnierzy zginęło w 2024 roku? Rekordowe dane
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku