W poniedziałek wieczorem uchwalono także dwie ustawy niezbędne do organizacji nowego sądu. Mandat do powołania specjalnego sądu wynika z raportu opublikowanego w 2011 roku przez sprawozdawcę Rady Europy Dicka Martyego. Marty twierdził, że zbrodnie przeciwko ludności cywilnej, takie jak porwania, tortury, handel narządami były popełniane również przez członków UCK.
Ambasada USA w związku z decyzją parlamentu Kosowa wydała oświadczenie, w którym m.in czytamy: decyzja o powolraniu sądu wykazała, iż rząd i parlament Kosowa angażują się na rzecz praworządności i honorowania umów międzynarodowych.
12 lipca Kosowo odwiedziła Victoria Nuland, asystentka sekretarza stanu USA. W trakcie wizyty Nuland miała zasugerować, że jeśli Kosowo nie upora się z powołaniem trybunału, zrobi to społeczność międzynarodowa bez jego udziału. Wcześniej takie sugestie padały ze strony ONZ, ale nigdy ze strony konkretnego państwa.
W decydującym głosowaniu, pomimo silnego oporu ze strony polityków opozycji i środowisk kombatanckich, ponad 80 posłów zagłosowało za zmianami, przekraczając tym samym 2/3 wymaganych głosów.