Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 20.08.2015 10:10 Publikacja: 20.08.2015 10:04
Palmyra
Foto: Wikimedia Commons (Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license/ Aotearoa)
Z większości terenów objętych walkami, ruchome zabytki, przedmioty kultu i inne artefakty zostały przewiezione w miejsca obecnie kontrolowane przez siły
rządowe. Do samego Damaszku trafiło tysiące eksponatów. Do ich katalogowania zostały zaproszone organizacje międzynarodowe.
Syryjska historia cywilizacji sięga 4 tys. lat p.n.e. W całym kraju
znajdują się unikatowe zabytki z czasów rzymskich. Abulkarim podkreślił, że to, czego nie udało się uratować, dotyczy przede wszystkim Palmyry. Miasto było plądrowane od listopada ubiegłego roku, a wiosną przeszło całkowicie w ręce ekstremistów z Państwa Islamskiego (IS).
W marcu minister kultury Włoch Dario Franceschini, wezwał do utworzenia
specjalnych sił pokojowych ONZ w związku z nasilającymi się aktami barbarzyństwa IS, nie tylko wobec mieszkańców podbijanych regionów Bliskiego Wschodu, lecz również wobec starożytnych zabytków, także tych znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Franceschini wspomniał m.in o częściowym zniszczeniu starożytnej Hatry w
Mezopotamii. Właśnie takie ataki zostały opisane przez UNESCO jako "punkt
zwrotny w rażącej strategii czystek prowadzonych w Iraku przeciwko dziedzictwu kultury". Bojownicy IS zdziesiątkowali również muzealne kolekcje w Mosulu. Zniszczone artefakty w większości były sprzed 3 tys. lat. Z kolei z biblioteki uniwersyteckiej w Mosulu wynieśli i spalili około 8 tys. woluminów. Straty mogą być jednak większe. Niszczono także starożytne mury miasta Dur-Szarrukin.
Takie i podobne przykłady można niestety mnożyć. Warto przypomnieć także, że na początku marca, około 450 członków milicji Sutoro obroniło przed atakami Państwa Islamskiego cztery asyryjskie osady, zaliczane do grupy starożytnych miejscowości mających ponad 2 tys. lat, położonych w prowincji Al-Hasaka.
Rada Bezpieczeństwa ONZ w lutym zgodziła się na zaostrzenie środków w celu
zwalczania przemytu zabytków zrabowanych w Iraku i Syrii.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Szwajcaria chce zmodernizować swoją sieć starzejących się schronów nuklearnych. Już teraz system przygotowany jest na to, by w przypadku globalnego konfliktu, schronienie w takich bunkrach znalazł każdy mieszkaniec kraju.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Turcja jest gotowa zapewnić szkolenie wojskowe dla syryjskiej armii, jeśli Ankara o taką pomoc zostanie poproszona - zadeklarował turecki minister obrony Yasar Guler.
Rosja wycofuje swoje wojska z północnej Syrii, ale nie opuszcza dwóch głównych baz po upadku Baszara Asada - informują źródła agencji Reutera w syryjskiej administracji. Jak zauważa agencja, odsunięcie od władzy Asada, który nawiązał bliski sojusz z Moskwą, wywołuje pytania o przyszłość rosyjskich baz w Syrii: bazy lotniczej Hmejmim w Latakii i bazy marynarki wojennej w Tartusie.
Po martwej cywilizacji przychodzi nowa, eksplodująca witalnością. Wierzę, że tak będzie w Syrii. Po latach przemocy i wojny. Choć może trzeba będzie jakiś czas poczekać.
Po upadku reżimu Baszara Asada 46 Syryjczykom, którzy przebywają w Polsce, zawieszono wydanie decyzji o przyznaniu ochrony. Co z nimi dalej? Nie wiadomo. W tym roku blisko pół tysiąca Syryjczyków złożyło u nas wniosek o azyl.
Nowe władze w Damaszku szukają sposobu na pogodzenie pragnienia zemsty obywateli za lata zbrodni, tortur i zabójstw z dążeniem do utrzymania spokoju w Syrii.
Upadek reżimu Baszara Asada w Syrii otworzył historyczną szansę dla Izraela przebudowy politycznej układanki na Bliskim Wschodzie. Korzysta z niej bez umiaru.
Córka kardiologa i dyplomatki. Jako absolwentka King's College London pracowała w znanym banku. Plan podjęcia studiów MBA na Uniwersytecie Harvarda porzuciła, gdy poznała przyszłego męża i została pierwszą damą Syrii. Kim jest Asma Asad?
Najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei stwierdził, że obalenie prezydenta Syrii Baszara Asada było wynikiem planu Stanów Zjednoczonych i Izraela.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas