Aktualizacja: 27.12.2015 16:54 Publikacja: 27.12.2015 16:38
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Manfred Weber (CSU), przewodniczący frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL) zaapelował do poczucia wspólnoty wszystkich państw członkowskich UE. - Solidarność nie jest ulicą jednokierunkową - powiedział w wywiadzie dla agencji AFP. - Dotyczy to także nowego polskiego rządu - zaznaczył. - Polska potrzebuje solidarności Unii Europejskiej, choćby w sprawie przedłużenia sankcji wobec Rosji. W zamian oczekujemy od nowego rządu w Warszawie, by w razie potrzeby także okazywał solidarność - dodał.
Decyzja o rozdzieleniu uchodźców i imigrantów na 28 państw członkowskich, zgodnie z Traktatem rewizyjnym z Lizbony została podjęta przez Radę UE większością głosów, przypomniał niemiecki eurodeputowany. Każdy kraj ma prawo się jej sprzeciwić i złożyć skargę w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), tak jak zrobiła to już Słowacja. O ile jednak TSUE skargę tę odrzuci, pozywające państwo musi dotrzymać uzgodnień.
Polska zobowiązała się do przyjęcia 7 tys. uchodźców, nowy konserwatywny rząd w Warszawie zapowiedział jednak, że zamierza zmienić tę decyzję, zauważa AFP.
Weber domaga się, by liczba imigrantów przyjmowanych w państwach UE została zredukowana do „poziomu tolerancji”. Unia Europejska musi uzgodnić m.in. z Turcją, Jordanią i Libanem ograniczone kontyngenty uchodźców przyjmowanych w Europie. Europa musi też przekazać Turcji zadeklarowaną pomoc finansową. Turcja daje w tej chwili schronienie ponad dwóm milionom uchodźców, przede wszystkim z sąsiedniej Syrii. Unia Europejska zobowiązała się, że będzie partycypowała w kosztach utrzymania tych ludzi. Obiecana suma pomocy opiewa na trzy miliardy euro.
Niezbędna jest ponadto bardziej skuteczna ochrona zewnętrznych granic UE, podkreślił szef EPL, z 216 eurodeputowanymi największej frakcji w Parlamencie Europejskim. Wysunięta przez KE inicjatywa wzmocnienia unijnej agencji ochrony granic Frontex, jest „właściwą odpowiedzią” na kryzys imigracyjny. Jeżeli dane państwo nie jest w stanie własnymi siłami chronić swoich granic, musi je wesprzeć UE, powiedział Manfred Weber.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Tucker Carlson przyjechał do Moskwy i przeprowadził wywiad z Siergiejem Ławrowem.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski przekonuje, że od początku wojny ukraińska armia straciła „znacznie mniej” niż 80 tysięcy żołnierzy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy, w czasie ataku dronów na Ukrainę, w Tarnopolu w budynek mieszkalny uderzył dron, w wyniku czego budynek stanął w płomieniach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy, po ataku ukraińskich dronów, doszło do pożaru zakładów przemysłowych w obwodzie rostowskim.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Czołgi K2, armatohaubice K9, samoloty FA-50 i artyleria rakietowa K239 Chunmoo. Taki sprzęt zakontraktowaliśmy w Korei i polski podatnik wyda na te zakupy ok. 70 mld zł. Ale mimo turbulencji politycznych na półwyspie koreańskim dostawy mają być niezagrożone.
Polscy przedsiębiorcy domagają się nowych zasada wynagradzania kierowców, wprowadzone dwa lata temu są zbyt kosztowne.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński ma w przyszłym tygodniu złożyć zeznania w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie w ramach śledztwa dotyczącego nadużyć w Funduszu Sprawiedliwości. Śledczy zamierzają zapytać go o list skierowany do byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry – informuje RMF FM.
Premier Tusk powinien rozważyć publiczne przeprosiny oraz dobrowolne poddanie się procedurom przewidzianym przez prawo. Tylko takie działania mogą przywrócić zaufanie społeczne i pokazać, że nikt, nawet premier, nie stoi ponad prawem.
Belgijska policja przeprowadziła we wtorek przeszukania w kilku nieruchomościach powiązanych z byłym komisarzem UE Didierem Reyndersem. W środowy poranek dla polityków PiS to główny temat komentarzy w mediach społecznościowych.
Do tej pory Narodowy Fundusz Zdrowia rozliczył się ze szpitalami dopiero za dwa kwartały tego roku. Znaczną część pieniędzy konsumują wydatki na pensje pracowników medycznych. Podwyżki zapewnił PiS, ale nie wskazał źródła finansowania.
- Polityka wzięła tam górę - tak o sytuacji politycznej w Korei Południowej mówił w TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Didier Reynders, do ubiegłej soboty unijny komisarz ds. sprawiedliwości, jest podejrzany przez belgijską policję o pranie brudnych pieniędzy. Przez około dekadę Reynders miał rzekomo kupować losy na loterię, aby pieniądze wracały na jego konto.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas