W połowie kwietnia Palestyńczycy osadzeni w izraelskich więzieniach rozpoczęli strajk głodowy. W proteście bierze udział kilkuset skazanych. Domagają się oni lepszy warunków oraz możliwości spotkania się z rodzinami.

Strajk głodowy rozpoczął Marwan Barguti, który w więzieniu odbywa karę pięciokrotnego dożywocia. Lider strajkujących napisał do amerykańskiego dziennika "New York Times", że celem głodówki jest "zakończenie nadużyć" władzy więziennej.

W niedzielę służby więzienne opublikowały 9-minutowy film, na którym zarejestrowano dwa przypadki złamania przez Bargutiego trwającego protestu. Palestyńczyk miał otrzymać 27 kwietnia i 5 maja małe paczki żywnościowe, w których znajdowały się ciastka i batony. Na filmie widać osobę w celi, która zamyka się w toalecie i otwiera paczkę. Służby więzienne twierdzą, że Barguti zjada tam batonika, a puste opakowanie spuszcza w toalecie.

Nagranie skomentował minister bezpieczeństwa publicznego Izraela. - Trudno w tym momencie określić, czy opublikowane nagranie wpłynie na pozostałych strajkujących. Oni są odcięci od świata zewnętrznego, ale pewnie w najbliższym czasie zobaczymy wpływ tego filmu - powiedział Gilan Erdan.

Marwan Barguti odegrał znaczącą rolę w obu intifadach, czyli antyizraelskich powstaniach z 1987 i 2000 r. Przebywa w więzieniu od 2002 roku, ale nadal jest na czele sondaży. Jest najczęściej wymieniany jako ewentualny następca 82-letniego prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa.

Poparcie dla protestujących

W geście poparcia dla strajkujących więźniów na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej pozamykano szkoły i sklepy. Akcja pod hasłem "woda i sól" zapoczątkowana przez rodzinę Bargutiego propagowana jest przez media społecznościowe i kontynuowana m.in. przez celebrytów w namiotach na Zachodnim Brzegu. Jej uczestnicy na znak solidarności piją tylko wodę z odrobiną soli.

Według palestyńskiego analityka Ahmada al-Azema strajk głodowy pomaga w mobilizacji młodych Palestyńczyków, którzy w ostatnich latach popadli w większości w apatię, gdyż nie widzą drogi do uzyskania państwowości.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej