Taki termin przewiduje rozporządzenie ministra środowiska w sprawie systemu informatycznego Inspekcji Ochrony Środowiska "Ekoinfonet", które w niedzielę 25 października wchodzi w życie. Informacje np. o zwierzętach ma wprowadzać do tej bazy danych główny inspektor ochrony środowiska.

Baza Ekoinfonet już funkcjonuje. Jednak do tej pory nie były uregulowane zasady wprowadzania do niej danych i ich udostępniania.

Zgodnie z nowymi przepisami dane z kontroli przedsiębiorstw w zakresie przestrzegania przepisów ochrony środowiska wprowadzą do bazy Ekoinfonet wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska. To oznacza, że w bazie znajdą się informacje np. o przekroczonych emisjach zanieczyszczeń do powietrza przez dany zakład. Takie dane zostaną wprowadzone niezwłocznie po sporządzeniu pokontrolnej informacji. Oprócz tego wojewódzkie inspekcje będą odpowiedzialne za wprowadzanie danych o jakości powietrza, wód cz stanie akustycznym środowiska.

Wojewódzcy inspektorzy wprowadzą też informacje dotyczące ilości wody powierzchniowej i podziemnej pobranej przez przedsiębiorców np. na cele produkcyjne oraz ilości, stanu i składu ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi. W tym przypadku dane z jednego roku znajdą się w bazie do 31 maja następnego roku. Ponadto wprowadzą także dane przekazywane im np. przez zakłady, w których jest ryzyko wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. Te informacje będą uzupełniane 30 dni po każdym kwartale.

Zgodnie z rozporządzeniem dane o osadach dennych w rzekach i jeziorach, ptakach, zwierzętach czy siedliskach przyrodniczych będzie udostępniał główny inspektor. A te dotyczące kontroli u przedsiębiorców czy jakości powietrza udostępnią wojewódzcy inspektorzy. W przypadku gdyby zakres danych obejmował więcej niż jedno województwo to właściwy do ich udostępnienia będzie główny inspektor ochrony środowiska.