Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie grupy mediowej Lännen Media wynika, że choć są w Finlandii regiony, w których na wizytę u dentysty czeka się ok. miesiąca, to jednak w wielu innych kolejki są tak długie, że czas oczekiwania przekracza maksymalnie dopuszczalny czas oczekiwania na świadczenia publicznej służby zdrowia (w Finlandii wynosi on pół roku).

Jak czytamy w yle.fi średni czas oczekiwania na wizytę u dentysty w Finlandii wynosi od 2 do 4 miesięcy.

Najdłużej na wizytę u dentysty trzeba czekać w Tampere, gminie Raseborg oraz w regionie administracyjnym Ostrobotnia. We wszystkich tych miejscach przekraczany jest maksymalny czas oczekiwania na wizytę regulowany przez przepisy przyjęte w 2005 roku, które miały gwarantować fińskim pacjentom, że w ciągu maksymalnie sześciu miesięcy będą mogli liczyć na pomoc medyczną w systemie publicznej służby zdrowia. W przypadku, gdy pacjent musi czekać dłużej niż sześć miesięcy ma prawo domagać się dofinansowania przez swoją gminę pomocy medycznej w innej gminie lub w prywatnej placówce opieki zdrowotnej.

Dłuższe kolejki w niektórych regionach Finlandii wynikają m.in. z kłopotów z zatrudnieniem odpowiedniej liczby dentystów przez placówki publicznej służby zdrowia. Z sondażu wynika, że co trzecia z 80 fińskich gmin, których władze odpowiedziały na zadane pytania w sprawie opieki dentystycznej (wysłano je do 153 gmin), ma kłopot z zatrudnieniem odpowiedniej liczby dentystów.

Z kolei w Ostrobotni kolejki wydłuża niewystarczająca liczba prywatnych placówek dentystycznych, przez co obciążenie publicznej służby zdrowia jest większe.