Chcesz pozbyć się komarów? Słuchaj dubstepu

Z badań przeprowadzonych przez zespół międzynarodowych naukowców wynika, że dubstep, gatunek elektronicznej muzyki tanecznej, może być skutecznym sposobem ochrony przed komarami.

Aktualizacja: 02.04.2019 12:47 Publikacja: 02.04.2019 12:37

Chcesz pozbyć się komarów? Słuchaj dubstepu

Foto: AdobeStock

Jak informuje „The Telegraph”, zespół międzynarodowych naukowców specjalizujących się w entomologii (dział zoologii zajmujący się owadami) i chorobach, które przenoszą, sprawdził, jak muzyka elektroniczna wpływa na dorosłe osobniki gatunku Aedes aegypti. Owady te znane są także jako komary egipskie.

Czytaj także: Powstała aplikacja, która ostrzega przed komarami

 

 

„Dźwięk i jego odbiór są kluczowe dla reprodukcji, przetrwania i utrzymania populacji wielu zwierząt” - zaznaczono w badaniu. „Owadom wibracje o niskiej częstotliwości ułatwiają interakcje seksualne, podczas gdy hałas zakłóca ich percepcję sygnałów, pochodzących od konspiratorów (członków tego samego gatunku) i gospodarzy” - dodano. 

Komar egipski, spotykany głównie w warunkach tropikalnych znany jest z rozprzestrzeniania niebezpiecznych i często zagrażających życiu chorób, takich jak wirus Zika, gorączka denga czy żółta febra.

Przeprowadzając badanie, naukowcy wykorzystali minialbum „Scary Monsters And Nice Sprites” autorstwa amerykańskiego muzyka, tworzącego dubstep, Skrillexa.  Muzyka ta została wybrana przez badaczy, gdyż łączy bardzo wysokie i bardzo niskie częstotliwości, dzięki czemu może działać odstraszająco na komary.

Z badań wynika, że dorosłe samice komarów, przy tej muzyce atakowały gospodarzy dużo częściej niż w normalnych warunkach. „Występowanie aktywności żywieniowej krwi było mniejsze, gdy grała muzyka” - zaznaczono w badaniu. Co więcej, dorosłe osobniki narażone na muzykę „kopulowały znacznie rzadziej” niż zwykle. „Obserwacja, że ??taka muzyka może opóźnić atak gospodarza, zmniejszyć żywienie krwi i zakłócić kojarzenie, zapewnia nowe możliwości rozwoju opartych na muzyce środków ochrony i kontroli chorób przenoszonych przez Aedes” - twierdzą naukowcy. 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym "Arcta Tropica” 25 marca i od tego czasu często komentowane jest w mediach społecznościowych. „Może uda nam się wyeliminować malarię, grając Skrillexa naprawdę głośno w całej Afryce” - napisał żartobliwie jeden z użytkowników Twittera.

Skrillex jest amerykańskim DJ-em i producentem muzycznym, a także jednym z najbardziej znanych na świecie twórców szeroko pojętej muzyki elektronicznej z gatunku dubstep i pochodnych.

Społeczeństwo
Sondaż: 40,4 proc. Polaków uważa, że Polska nie jest dziś państwem prawa
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Społeczeństwo
Burza po wulgarnym nagraniu Andrzeja Seweryna. PiS oburzone, aktor reaguje
Społeczeństwo
Sondaż: Niemal połowa Polaków negatywnie ocenia podpis Dudy pod "lex Tusk"
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nie chcą podwyżki 500+. Wolą ulgi podatkowe
Społeczeństwo
Bez oszczędzania na najmłodszych
Społeczeństwo
List do przyszłych pokoleń