Czy miliony na Notre Dame powinny być przeznaczone dla biednych?

Czy setki milionów euro, oferowane na odbudowę katedry Notre Dame, powinny być przeznaczone dla biedniejszych Francuzów, czego domaga się wielu? Francuski minister kultury poprosił w czwartek o zakończenie takich dyskusji.

Aktualizacja: 18.04.2019 17:01 Publikacja: 18.04.2019 16:49

Czy miliony na Notre Dame powinny być przeznaczone dla biednych?

Foto: AFP

qm

Minister kultury poprosił w czwartek o zakończenie kontrowersyjnej dyskusji, ponieważ olbrzymia suma 850 milionów euro została przeznaczona przez darczyńców na renowację katedry Notre-Dame. Według krytyków lepiej byłoby te pieniądze wydać na biednych.

Część największych francuskich firm oraz kilku miliarderów, w tym Francois-Henri Pinault i Bernard Arnault, zobowiązali się przeznaczenia 100 milionów euro lub więcej na odbudowę zabytku, spalonego w poniedziałek wieczorem. Ogromne sumy wywołały gorącą dyskusję w kraju, w którym nierówności majątkowe i trudna sytuacja gospodarstw domowych o niskich dochodach zostały zaznaczone przez trwające od pięciu miesięcy demonstracje "żółtych kamizelek".

- Ta bezsensowna debata polega na powiedzeniu, że to za dużo pieniędzy dla Notre Dame, chociaż są inne potrzeby. Oczywiście, są potrzebne pieniądze na nasz system socjalny, na służbę zdrowia, na walkę ze zmianami klimatu - powiedział w radiu RMC minister kultury Franck Riester.

- Ale pozwólmy temu niezwykłemu pokazowi hojności, żeby działał własnym trybem - wezwał.

Minister dodał, że katedra Notre Dame to "nie tylko stare kamienie". - To część naszej tożsamości, naszego narodu, kultury europejskiej - zauważył.

Niektórzy lewicowi politycy twierdzili, że bogaci darczyńcy najlepiej chroniliby dziedzictwo kulturowe kraju, gdyby płacili odpowiednio wysokie podatki i nie uchylali się od nich. - Za jednym kliknięciem, 200 milionów, 100 milionów. To pokazuje nierówność, z którą cały czas walczymy w tym kraju - powiedział w środę szef związku zawodowego CGT Philippe Martinez.

- Jeśli mogą dać dziesiątki milionów na odbudowę Notre Dame, powinni przestać nam mówić, że nie ma pieniędzy na pomoc w nagłych przypadkach społecznych - dodał

Społeczeństwo
65 lat to jeszcze nie senior? W Korei Płd. apele o pracę do 70. urodzin
Społeczeństwo
Moskwa: płatności tylko gotówką, bo Kreml chroni swą paradę
Społeczeństwo
„Większość ofiar to kobiety i dzieci”. Nowe doniesienia o ekshumacjach Polaków w Puźnikach na Ukrainie
Społeczeństwo
Wojna przebudziła Ukraińców. Żegnają się z językiem rosyjskim
Społeczeństwo
Nie żyje najstarsza osoba na świecie. Inah Canabarro Lucas miała 116 lat
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem