Rozwój Kazachstanu: nowe punkty odniesienia

Rok 2019 upłynął pod znakiem bezprecedensowego wydarzenia w Kazachstanie, które zapoczątkowało nowy etap w historii niepodległego Kazachstanu. 19 marca 2019 r. Pierwszy Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew dobrowolnie zrezygnował z funkcji głowy państwa.

Aktualizacja: 10.06.2020 09:54 Publikacja: 10.06.2020 09:50

Rozwój Kazachstanu: nowe punkty odniesienia

Foto: materiały prasowe

Materiał Partnera: Ambasada Republiki Kazachstanu

W wyborach prezydenckich (9 czerwca 2019 r.), w których o zaufanie publiczne rywalizowało 7 kandydatów, zwycięstwo odniósł Kasym-Żomart Tokajew uzyskując ponad 70% głosów. Tak więc w Kazachstanie doszło do tranzytu władzy, który był zgodny z Konstytucją, potwierdzając dojrzałość i siłę demokratycznych podstaw niepodległego państwa.

Po oficjalnej inauguracji 12 czerwca 2019 r. Głowa państwa natychmiast nakreślił wyraźną linię polityki państwa, potwierdzając ciągłość polityki wewnętrznej i zagranicznej oraz kontynuując wdrażanie programów strategicznych Pierwszego Prezydenta Kazachstanu Jelbasy Nursułtana Nazarbajewa.

Czas tranzytu politycznego w Kazachstanie zbiegł się z okresem globalnych zmian i przekształceń, które odcisnęły również swoje piętno na działaniach nowego przywódcy Kazachstanu. Wyzwanie, przed którym stanął Kazachstan polega nie tylko na podążaniu własną ścieżką - ale także, w świetle międzynarodowych zobowiązań kraju, zapewnieniu niezmienności wszystkich umów z partnerami, stabilności w obecnym rozwoju i dążenia do nowych horyzontów wzrostu.

Zapewniając ciągłość władzy, głowa państwa zapoczątkował nowy kierunek rozwoju państwa w oparciu o dialog ze społeczeństwem, pluralizm opinii i różnorodność poglądów.

Ogłoszono nowe krajowe paradygmaty polityczne: „słuchające państwo”, „różne opinie - jeden naród” i „udane reformy gospodarcze są niemożliwe bez modernizacji życia społeczno-politycznego kraju”, „silny prezydent - wpływowy parlament - odpowiedzialny rząd”.
Ważnym kierunkiem działań Prezydenta K. Tokajewa stało się zwiększenie zaufania publicznego do państwa i skuteczności administracji publicznej. Dlatego rozwój zasady „państwa słuchającego” w kraju stał się celem strategicznym, mającym na celu rozwiązanie problemów ludności bez biurokratycznych komplikacji.

Tak więc, na oficjalnej stronie Prezydenta została otwarta wirtualny sekretariat głowy państwa, w strukturze administracji prezydenckiej utworzono jednostkę do obsługi zapytań obywateli, kierowaną przez asystenta głowy państwa.

W ciągu roku Prezydent K. Tokajew przeprowadził szereg działań mających na celu poprawę dobrobytu zarówno poszczególnych warstw populacji, jak i całego społeczeństwa. W kraju odbyła się amnestia kredytowa dla matek wielodzietnych, rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi, sierot, rodzin, które straciły ojca, w sumie ponad 500 tysięcy osób. W ten sposób obywatele znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej zostali zwolnieni z długów. Rozwija się system wsparcia socjalnego dla mieszkańców. Od bieżącego roku wzrosły stypendia studenckie i wynagrodzenia pracowników sektora publicznego - nauczycieli, pracowników organów ochrony ludności i organów ścigania.

Jednym z kluczowych punktów agendy prezydenckiej było utworzenie oraz funkcjonowanie Narodowej Rady Zaufania Publicznego, w skład której weszli znani politycy, osoby publiczne, ekonomiści i intelektualiści. Działania Narodowej Rady prowadzone są w obszarach politycznych, społecznych i gospodarczych, na porządku dziennym są najpilniejsze i najbardziej dotkliwe kwestie rozwoju państwa.
Seria posiedzeń  z udziałem Prezydenta kraju zaowocowała opracowaniem i przyjęciem pakietu ważnych reform politycznych, dotyczących ustawy o pokojowym zgromadzeniu, ustawy o wyborach, ustawy o partiach politycznych i wprowadzających w życie zasady pluralizmu politycznego.

Oprócz tranzytu politycznego, który wpływa na wszystkie procesy w państwie, dodatkową próbą w ciągu roku była seria sytuacji kryzysowych w kraju, które stały się sprawdzianem siły kazachstańskiego państwa.

Jest to incydent w czerwcu 2019 r. w mieście Arys z ludnością ponad 75 tysięcy osób, gdzie wybuchły stare składy wojskowe, które faktycznie zniszczyły infrastrukturę miejską. K.Tokajew osobiście kontrolował budowę nowego miasta, dzięki czemu miasto Arys zostało odbudowane na nowo w ciągu 3 miesięcy.

Jest to poważna powódź w maju 2020 r. w obwodzie turkiestańskim, gdzie ponad z 14 miejscowości zostało ewakuowanych 31 tysiąc osób. Sytuację szybko opanowano, udzielono wsparcia miejscowej ludności i rozpoczęto operacyjną odbudowę lokalnej infrastruktury.
Jest to potężna pandemia nowego koronawirusa COVID-19, który dosłownie otoczył Kazachstan z powodu wybuchu epidemii w krajach sąsiednich. K. Tokajew pewnie poprowadził Kazachstańczyków przez pierwszy w historii Kazachstanu stan wyjątkowy i pełną kwarantannę, która trwała 2 miesiące. W sumie około 14 mld dolarów przeznaczono na wsparcie mieszkańców i biznesu. Dziś kraj wychodzi z pandemii przy minimalnych stratach i stopniowo wraca do normy.

Od pierwszych dni prezydentury K. Tokajew postawił przed Rządem Kazachstanu zadanie opracowania zestawu środków stymulujących wzrost gospodarczy, usprawniających politykę fiskalną i monetarną, rozwijających przedsiębiorczość i wspierających producentów krajowych.

W maju bieżącego roku podczas spotkania Państwowej Komisji ds. Przywrócenia Wzrostu Gospodarczego Prezydent K. Tokajew ogłosił strategiczne plany na najbliższą przyszłość, w tym dotyczące nowych reform gospodarki, modernizacji systemów edukacji i opieki zdrowotnej oraz przejścia do „państwa cyfrowego”.

W odpowiedzi na wyzwania zewnętrzne Prezydent K. Tokajew wdraża pakiet środków stymulujących gospodarkę, dzięki czemu obecny kryzys może stworzyć warunki do dywersyfikacji gospodarczej w celu pozbycia się nadmiernej zależności od sektora naftowego i gazowego. EBOR spodziewa się spadku PKB Kazachstanu w 2020 r. o 3%, podczas gdy w wyniku wdrożenia pakietu środków gospodarczych w Kazachstanie międzynarodowi ekonomiści przewidują wznowienie wzrostu gospodarczego w 2021 r. na 5,5%.

Po objęciu urzędu Prezydent Tokajew potwierdził kontynuację polityki zagranicznej kraju. Głowa państwa spotkał się z liderami kluczowych centrów geopolitycznych i strategicznych partnerów kraju - Rosji, Chin, USA, krajów UE, Azji Środkowej i świata islamu.
W tym roku przyjęto nową Koncepcję Polityki Zagranicznej, która określiła priorytety polityki zagranicznej Kazachstanu do 2030 r. Najważniejsze wśród nich to: konstruktywna współpraca z partnerami zagranicznymi, promocja współpracy międzynarodowej i integracji regionalnej oraz inicjatywy na rzecz wzmocnienia globalnego bezpieczeństwa.

Wiele uwagi w nowej koncepcji poświęcono wzmocnieniu komponentu gospodarczego w polityce zagranicznej.

12 czerwca kończy się pierwszy rok prezydentury Kassym-Żomarta Tokajewa, który w warunkach globalnego kryzysu gospodarczego z powodzeniem realizuje pozytywne przekształcenia polityczne i społeczno-gospodarcze dla dobra Kazachstanu.

Materiał Partnera: Ambasada Republiki Kazachstanu

Społeczeństwo
Sondaż: Amerykanie niezadowoleni z polityki gospodarczej Donalda Trumpa
Społeczeństwo
Zadowolony jak Rosjanin w czwartym roku wojny
Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne