TikTok jest popularnym serwisem społecznościowym, na którym oglądać można krótkie filmiki z podkładem muzycznym lub samemu takie tworzyć. Krótka, zabawna i prosta forma sprawiła, że aplikacja stała się niezwykle popularna, głównie wśród dzieci.

Platforma ostrzega teraz użytkowników przed niebezpiecznym nagraniem, które pojawia się w serwisie. Chodzi o wideo przedstawiające mężczyznę popełniającego samobójstwo z użyciem broni palnej.

Ze względu na to, że tego typu treści tego nie są zgodne z regulaminem aplikacji, moderatorzy stale się ich pozbywają. Mimo zastosowania algorytmu, który wykrywa i flaguje nielegalne treści, wideo wciąż pojawia się w serwisie. Wielu młodych użytkowników TikToka zgłosiło już, że natrafiło na film i doznało traumy spowodowanej jego zawartością.

Jak poinformował TikTok, każdy użytkownik, który choćby prześle zakazane wideo dalej, zostanie zablokowany. Ostrzeżono również, aby nie szukać nagrania, gdyż każde wyświetlenie powoduje zwiększenie jego popularności.

„Nasze systemy automatycznie wykrywają i zgłaszają te klipy za naruszenie zasad dotyczących treści, które ukazują, wychwalają, gloryfikują lub promują samobójstwo” - podkreślił przedstawiciel TikToka. „Doceniamy członków naszej społeczności, którzy zgłosili treści i ostrzegli innych przed oglądaniem lub udostępnianiem takich filmów na dowolnej platformie, z szacunku dla osoby i jej rodziny” - dodał.

Przedstawiciele TikToka twierdzą, że wideo przedstawiające mężczyznę odbierającego sobie życie pochodzi z Facebooka. W minionym tygodniu mieszkaniec Mississippi popełnił samobójstwo transmitując to na żywo właśnie w tym serwisie. „Usunęliśmy oryginalny film z Facebooka w dniu, w którym był transmitowany i od tego czasu używamy technologii automatyzacji do usuwania jego kopii. Nasze myśli pozostają z rodziną i przyjaciółmi Ronniego w tym trudnym czasie” - zaznaczył w oświadczeniu Facebook.

Nagranie jest o tyle niebezpieczne, że niezwykle trudno je znaleźć. Z materiału wycięto bowiem sam moment samobójstwa mężczyzny i umieszczany on jest w potencjalnie niepozornych filmach. Użytkownikom platformy może wydawać się więc, że oglądają zwykłego TikToka, a w pewnym momencie widzą scenę samobójstwa.

Część użytkowników aplikacji nagrywa filmy ostrzegające innych przed niebezpiecznym materiałem, chcąc zapobiec, aby nie obejrzeli go inni, głównie nieletni.