Czasowe wstrzymanie pielgrzymek do Mekki i Medyny wprowadzono pod koniec lutego tego roku - jeszcze przed potwierdzeniem w Arabii Saudyjskiej pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem.

Stało się to na początku marca i dotychczas zanotowano ponad 330 tysięcy zakażeń i ponad 4,5 tysiąca zgonów z powodu Covid-19.

W związku z łagodzeniem restrykcji spowodowanych pandemią koronawirusa od 4 października Arabia Saudyjska przywraca możliwość odbycia umry - mniejszej pielgrzymki do Mekki.

To pielgrzymka, którą muzułmanin odbywa indywidualnie w dowolnym okresie roku, a jej najważniejszym elementem jest siedem rytualnych okrążeń Kaaby i ucałowanie  Czarnego Kamienia.

Hadżdż - pielgrzymka nazywana większą lub pełną, ma charakter masowy i odbywa się tylko w miesiącu pielgrzymki - zu al-hidżdża. Uczestniczą w niej na ogół miliony wiernych i ta pielgrymka wciąż pozostaje zakazana.

W lipcu tego roku Arabia Saudyjska ostrożnie zorganizowała symboliczny hadżdż - zamiast milionów wzięło w niej udział zaledwie tysiąc wiernych, wybranych ze zgłoszeń na specjalnie w tym celu uruchomionym portalu internetowym. Każdy z uczestników, z których wszyscy byli obywatelami Arabii Saudyjskiej,  przeszedł test na koronawirusa i odbył obowiązkową kwarantannę.

Umra, którą będzie można odbywać od 4 października, również będzie obarczona pandemicznymi restrykcjami: 27 września zostanie uruchomiona aplikacja, za pośrednictwem której wierny będzie musiał zarezerwować konkretną datę i godzinę, kiedy pojawi się w Mekce. Aplikacja pozwala także na wybranie środków transportu o miejsca spotkań.

Druga faza rozpocznie się 18 października i umożliwi pielgrzymkę 15 tysiącom wiernych.

Muzułmanie spoza Arabii Saudyjskiej mogą otrzymać zgodę na odbycie umry od 1 listopada.