„Powrót upadłych imperiów". Konferencja w Krakowie

Strategie geopolityczne dawnych i obecnych mocarstw, nowych stref wpływów oraz społecznych skutków tych działań będą poruszone na międzynarodowej konferencji „Powrót upadłych imperiów".

Publikacja: 07.10.2015 20:52

Baner krakowskiej konferencji "Powrót upadłych imperiów".

Baner krakowskiej konferencji "Powrót upadłych imperiów".

Foto: materiały prasowe

Organizuje ją Stowarzyszenie Willa Decjusza, a odbędzie się ona w Krakowie w dniach 15-16 października.

Podczas konferencji odbędzie się już po raz 12. uroczystość wręczenia Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka (2002-2003).

- Jest ona przyznawana osobom i organizacjom pozarządowym za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur – tłumaczą fundatorzy.

Głównym celem tegorocznej konferencji „Powrót upadłych imperiów" jest zwrócenie uwagi na dramatyczną eskalację wydarzeń na płaszczyźnie międzynarodowej i tworzący się pod ich wpływem nowy układ sił z perspektywy głównych politycznych i społecznych aktorów.

Jak mówią organizatorzy spotkanie służyć będzie wymianie informacji i poglądów między uznanymi autorytetami w dziedzinie stosunków międzynarodowych, aą publicznością. Do udziału w nim zaproszeni zostali bowiem przedstawiciele świata nauki, polityki, mediów oraz organizacji pozarządowych i młode środowiska akademickie.

Marcin Dyrcz, ze Stowarzyszenie Willa Decjusza, mówi, że XXI wiek otworzył, nie tylko nominalnie, nowy rozdział w historii stosunków międzynarodowych, a jego treścią, w opinii ekspertów, będą przede wszystkim działania państw o zasięgu ogólnoświatowym oraz ogólnospołeczny wymiar nowoczesnych technologii.

- Za najważniejsze wyzywania dla polityki międzynarodowej uznaje się globalne w swoich skutkach, relatywnie nowe, lokalne konflikty zbrojne (libijski, syryjski czy ukraiński) oraz eskalacja dotychczasowych, toczących się od lat wojen w Afryce i na Bliskim Wschodzie – podkreśla.

Zwraca uwagę, że kluczowym przedmiotem polityki międzynarodowej stają się także tematy z pogranicza tego co społeczne i polityczne, wśród nich kontestacja zarówno korporacjonizmu, jak i fundamentów zarówno normatywnych jak i empirycznych demokracji liberalnych oraz realne zagrożenie religijnym fundamentalizmem.

Wydarzeniem specjalnym pierwszego dnia konferencji będzie gala wręczenia Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.

Wezmą w niej udział m.in. członkowie Kapituły Polskiej Nagrody, ambasadorzy Brazylii, Szwecji w Polsce, Przedstawicielstwa UNHCR w Polsce, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, departamentu Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka MSZ, Rzecznika Praw Obywatelskich, Instytutu Pamięci Narodowej, czy Konsul Generalny Stanów Zjednoczonych.

A wydarzeniem drugiego dnia konferencji będzie okrągły stół: Upadek i odbudowa społeczeństw w XXI wieku. - Uczestnicy seminarium dyskutować będą na temat społecznych i politycznych skutków geopolityki, ze szczególnym uwzględnieniem zmian w obrębie instytucji państwowych, idei i praktyki praworządności oraz praw człowieka - mówią organizatorzy imprezy.

Tegoroczna konferencja organizowana jest we współpracy z magazynem „Res Publika Nowa", Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz krakowskim środowiskiem akademickim.

Patronat honorowy objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, a patronat medialny nad wydarzeniem ma redakcja „Rzeczpospolitej".

Organizuje ją Stowarzyszenie Willa Decjusza, a odbędzie się ona w Krakowie w dniach 15-16 października.

Podczas konferencji odbędzie się już po raz 12. uroczystość wręczenia Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka (2002-2003).

Pozostało 91% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Społeczeństwo
Zmiana czasu na zimowy 2024 już niedługo. Kiedy dokładnie przestawiamy zegarki?
Społeczeństwo
Trzecia Droga może zatrzeszczeć w sprawie zwierząt. Kolejny konflikt między Polską 2050 a PSL?
Społeczeństwo
Nadciąga zwrot w pogodzie. Cyklon eks-Kirk da się we znaki. Prognoza IMGW na 10 dni
Społeczeństwo
Polscy podatnicy hojni dla organizacji LGBT. „To dzięki opieszałości polityków”