Afera Collegium Humanum. Wątpliwy doktorat Pawła Cz.

Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów podważyła doktorat Pawła Cz., rektora i profesora Collegium Humanum. Dziś po pytaniach „Rz” prześwietla go ponownie.

Publikacja: 19.04.2024 04:30

Paweł Cz. od końca lutego przebywa w areszcie. Postawiono mu m.in. zarzuty handlu dyplomami

Paweł Cz. od końca lutego przebywa w areszcie. Postawiono mu m.in. zarzuty handlu dyplomami

Foto: Michał Żebrowski/East News

Paweł Cz., podejrzany o korupcję przy przyznawaniu tytułów MBA w Collegium Humanum, od 2014 r. nosi tytuł profesora swojej uczelni (której jest właścicielem). Dokładnie w tym samym czasie, jak ustaliła „Rzeczpospolita”, podważono otrzymany przez niego w 2004 r. stopień doktora teologii, który uzyskał na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Teraz ponownie sprawdzana jest procedura przyznania tytułu. A według naszych informacji śląski wydział Prokuratury Krajowej również prześwietla drogę kariery Pawła Cz.

Ile tytułów naukowych ma Paweł Cz.?

„Rzeczpospolita” prześledziła karierę naukową Pawła Cz., który w ciągu dekady od magistra stał się profesorem uczelnianym. Tytułuje się profesor doktor habilitowany.

Czytaj więcej

Dyplom MBA pozwolił obejść państwowy egzamin. Skorzystało ponad tysiąc osób

Jak wynika z państwowego rejestru „Ludzie nauki” Cz. ma dwa tytuły doktorskie  jeden z teologii, drugi z nauk społecznych. Ten drugi obronił na prywatnej uczelni w Bratysławie na Słowacji. I to w czasie, gdy jak ustaliliśmy, Centralna Komisja do spraw Stopni i Tytułów podważyła jego doktorat z teologii.

Cofnijmy się jednak o dekadę. W 2003 r. Paweł Cz. zostaje magistrem teologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Już rok później broni doktoratu z teologii historycznej na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej (ChAT) w Warszawie, w ciągu kolejnych dwóch lat (w 2006 r.) uzyskuje habilitację na Katolickim Uniwersytecie w czeskim Ružomberoku. W 2009 r. Paweł Cz. robi drugą habilitację z filozofii na Uniwersytecie Preszowskim na Słowacji, pisze także drugi doktorat (poza tym z teologii) w 2014 r. z nauk społecznych, pracy socjalnej na Uniwersytecie św. Elżbiety w Bratysławie (również na Słowacji). Między doktoratami i habilitacjami kończy jeszcze drugie studia magisterskie z administracji w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie.

Reasumując, w ciągu dekady Paweł Sz. uzyskuje dwa tytuły magistra, broni dwóch doktoratów oraz dwóch habilitacji. Od 2014 r. nosi tytuł profesora nauk społecznych.

„Wybitny i młody uczony w ciągu trzech lat od ukończenia studiów magisterskich obronił doktorat oraz uzyskał słowacką docenturę” – wskazywał Wroński

Jakie zarzuty w sprawie doktoratu postawiono Cz.?

Wątpliwości związane z doktoratem z teologii opisał w 2014 r. dr hab. Marek Wroński, „tropiciel akademickich patologii”. „Wybitny i młody uczony w ciągu trzech lat od ukończenia studiów magisterskich obronił doktorat oraz uzyskał słowacką docenturę”, a „wszystkie trzy stopnie dotyczyły tego samego tematu”  wskazywał Wroński w artykule na łamach „Forum Akademickiego”.

Czytaj więcej

Rektor Collegium Humanum sypie układ. Paweł C. chce być świadkiem koronnym

Pracę doktorską Pawła Cz. obronioną w 2004 r. na ChAT pod tytułem „Geneza, rozwój i skutki rozłamu w Starokatolickim Kościele Mariawitów w roku 1935. Studium teologiczno-historyczne”, przesłał mu anonimowy nadawca, dołączając kilka kserokopii książek z historii tego mało znanego kościoła chrześcijańskiego. Porównanie treści rozprawy doktorskiej Pawła Cz. z treścią książek („Mariawityzm. Studium historyczne” Stanisława Rybaka oraz książki „Rozłam w łonie Starokatolickiego Kościoła Mariawitów w 1935 roku” obecnego dr. hab. Krzysztofa Łojka) dało zaskakujące rezultaty.

Wroński wskazywał, że zmiany w pracy Pawła Cz. są kosmetyczne, dotyczą przestawienia szyku zdania czy zastąpienia niektórych słów.

Z książki S. Rybaka przejęto około 55 stron  podawał Marek Wroński, a z książki dr. hab. Krzysztofa Łojka metodą „kopiuj i wklej” przejęto ponad 85 stron tekstu. Wroński wskazywał, że zmiany w pracy Pawła Cz. są kosmetyczne, dotyczą przestawienia szyku zdania czy zastąpienia niektórych słów. Wobec takich faktów dr Wroński postawił mocny wniosek: „doktorat Pawła S. Cz [...] jest pracą niesamodzielną, w znaczącym stopniu naruszającą prawa autorskie innych osób. Dlatego, jego dysertacja powinna zostać wznowiona z urzędu przez Prezydium Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów.

Wroński podkreślał, że sprawę uważa za poważną, bo dr hab. Paweł S. Cz. był rektorem ówczesnej Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie (obecnie Collegium Humanum).

Co się dzieje z wątpliwy doktoratem?

Okazuje się, że Centralna Komisja do spraw Stopni i Tytułów w maju 2014 r. wznowiła z urzędu przewód doktorski Pawła Cz. obroniony na ChAT w Warszawie.

Czytaj więcej

Patologia w spółkach Skarbu Państwa. Zamiast trudnego egzaminu kupiony dyplom

„Podstawą wydania przez Prezydium Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów postanowienia o wznowieniu przewodu doktorskiego Pana Pawła Cz. (tu pełne nazwisko  przyp. aut.) były ujawnione okoliczności wskazujące na to, że stopień doktora został nadany na podstawie dorobku powstałego z naruszeniem prawa, w tym praw autorskich, lub dobrych obyczajów w nauce. W ramach wznowionego przewodu doktorskiego Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie winna przeprowadzić postępowania co do przyczyn wznowienia oraz co do rozstrzygnięcia istoty sprawy”  odpowiada nam Artur Woźniak, kierownik działu prawnego i rozwoju kadr naukowych Centralnej Komisji.

Helena Kwiatkowska, kierownik rektoratu tej uczelni, w odpowiedzi dla „Rz” przyznaje, że weryfikowano doktorat Cz. „Rada Wydziału Teologicznego Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie 25 września 2014 r. powołała dwóch recenzentów. W związku z rozbieżnymi wnioskami sformułowanymi przez recenzentów Rada Wydziału Teologicznego w dniu 28 maja 2015 r. powołała trzeciego recenzenta”  wskazuje Kwiatkowska.

Pawła Cz. przed uchyleniem doktoratu uratował jeden głos wstrzymujący się.

Na posiedzeniu 29 października 2015 roku poddano pod głosowanie uchwały w sprawie uchylenia uchwał Senatu ChAT z 2004 r. w sprawie nadania Pawłowi Cz. stopnia naukowego doktora, nieprzyjęcia rozprawy doktorskiej i niedopuszczenia jej do publicznej obrony. Pawła Cz. przed uchyleniem doktoratu uratował jeden głos wstrzymujący się. „Za przyjęciem głosowało 9 osób, przeciwko 8 osób; jeden głos był wstrzymujący się. Tym samym uchwały nie uzyskały bezwzględnej większości głosów i nie zostały przyjęte”  podkreśla Kwiatkowska. 

Paweł Cz. handlował dyplomami?

W  2016 roku siedmiu profesorów ChAT zwróciło się do Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych o wznowienie przewodu doktorskiego Pawła Cz. Sprawa utknęła. Dlaczego? „Rada Doskonałości Naukowej, w trybie nadzorczym, podejmuje czynności weryfikujące przebieg przedmiotowej procedury administracyjnej”  odpowiada nam Adam Woźniak z Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów.

Czytaj więcej

Collegium Humanum: Jak zaczęła się afera z dyplomami?

Badamy uzyskanie doktoratu przez Pawła Cz. pod kątem plagiatu pracy, a także procedurę, w której uzyskał ten tytuł naukowy, i procedurę, w której następnie potwierdzono prawidłowość nadania tego tytułu  mówi nam tymczasem prok. Piotr Żak ze śląskiego pionu Prokuratury Krajowej, prowadzący śledztwo w sprawie afery Collegium Humanum.

Na Pawle Cz., który od końca lutego jest w areszcie, ciąży m.in. zarzut przyjęcia ponad 1 mln zł za wystawienie ponad tysiąca dyplomów, głównie MBA, ale także doktoratów i habilitacji. Poszedł na współpracę z prokuraturą, by zyskać niższy wymiar kary. Sypie „cały układ”, który pozwalał mu latami prowadzić lukratywny biznes dyplomami. Za łapówkę uczelnia dostała nawet akredytację. Grozi mu do 15 lat więzienia.

Paweł Cz., podejrzany o korupcję przy przyznawaniu tytułów MBA w Collegium Humanum, od 2014 r. nosi tytuł profesora swojej uczelni (której jest właścicielem). Dokładnie w tym samym czasie, jak ustaliła „Rzeczpospolita”, podważono otrzymany przez niego w 2004 r. stopień doktora teologii, który uzyskał na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Teraz ponownie sprawdzana jest procedura przyznania tytułu. A według naszych informacji śląski wydział Prokuratury Krajowej również prześwietla drogę kariery Pawła Cz.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Jaka pogoda będzie w majówkę? IMGW: Najpierw słońce, później deszcz
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nadal chcą Unii Europejskiej. Większość przeciw wprowadzeniu euro
Społeczeństwo
Warszawa wraca do zakazu sprzedaży alkoholu. Czy urząd miasta go przeforsuje?
Społeczeństwo
Polaków jest coraz mniej. GUS podał nowe dane
Społeczeństwo
Czy 20 lat członkostwa w Unii dało pozytywne skutki? Polacy są podzieleni
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO