Dzięki Japonce można wysłać list do zmarlych

Gdy w 2013 roku otwierano w Japonii pierwszą placówkę pocztową, z której można pisać listy do zmarłych, nie spodziewano się takiego zainteresowania.

Aktualizacja: 19.01.2016 07:58 Publikacja: 19.01.2016 06:51

Dzięki Japonce można wysłać list do zmarlych

Foto: missing-post-office.com

Na niecodzienny pomysł wpadła młoda artystka z Japonii, Saya Kubota. Urodziła się w 1987 roku, jej prace od początku krążyły wokół tematu ulotności, odchodzenia, niedopowiedzeń. Nic dziwnego, można by śmiało stwierdzić, cała kultura Kraju Kwitnącej Wiśni oparta jest przecież na kontemplowaniu tego, jak szybko przemija życie. Nawet uwielbienie kwitnących wiśni skupia się nie tylko na podziwianiu ich w rozkwicie, ale na zadumie, że jak szybko opadają ich kwiaty.

"Missing Post Office", dosłownie "zaginiona poczta", pojawiła się pierwszy raz przed 3 laty na wyspie Awashima na japońskim morzu wewnętrznym Seto.

Kubota przerobiła nieczynny już urząd pocztowy na miejsce, z którego można nadać wiadomość do zmarłych. Okazało się, że miejsce zadziałało na zasadzie terapii. Nietypową pocztę odwiedziło kilka tysięcy osób. Do dziś wysyłają oni na adres poczty listy pełne pożegnań i słów skierowanych do tych, którzy nie mają już własnego adresu.

Kubota stworzyła swoją pierwszą pocztę jako część Triennale Setouchi, odbywającego się w rejonie wspominanego morza. Obecnie projekt przekroczył granicę kontynentów i zawitał do Wielkiej Brytanii. Missing Post Office otwiera właśnie placówkę w Londynie.

Zasada działania jest taka sama jak na Awashimie. Dodatkowo zostanie wystawionych 200 listów skierowanych do zmarłych. Wystawa będzie czynna od 19 stycznia do 22 lutego, będzie można ją oglądać w siedzibie fundacji angielsko-japońskiej Daiwa. Kilka skrzynek pocztowych zbierających listy do zmarłych umieszczono także w większych galeriach w kraju już na jesieni ubiegłego roku. Listy z Londynu trafią następnie do Awashimy.

Japońska poczta ma swojego kierownika. Jest nim 81-letni były szef prawdziwej placówki na wyspie, Katsuhisa Nakata.

W każdą drugą i czwartą sobotę miesiąca otwiera pocztę i zaprasza turystów do oglądania wystawionych w niej listów. Brytyjskim oddziałem ma kierować Brian Payne, były urzędnik angielskiej poczty, z którym artystka zaprzyjaźniła się podczas studiów w Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku.

Zobacz także:

Kampania PiS w Europarlamencie

Najnowszy ze sportu (kod do wklejenia pod newsy ze sportu):

Społeczeństwo
65 lat to jeszcze nie senior? W Korei Płd. apele o pracę do 70. urodzin
Społeczeństwo
Moskwa: płatności tylko gotówką, bo Kreml chroni swą paradę
Społeczeństwo
„Większość ofiar to kobiety i dzieci”. Nowe doniesienia o ekshumacjach Polaków w Puźnikach na Ukrainie
Społeczeństwo
Wojna przebudziła Ukraińców. Żegnają się z językiem rosyjskim
Społeczeństwo
Nie żyje najstarsza osoba na świecie. Inah Canabarro Lucas miała 116 lat
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem