Trwa 32. Finał WOŚP. Zebrano ponad sto milionów złotych

Trwa 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem WOŚP zbiera pieniądze na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc dzieci i dorosłych. O godz. 20:00 odbyło się "światełko do nieba", czyli tradycyjny pokaz fajerwerków.

Aktualizacja: 28.01.2024 20:12 Publikacja: 28.01.2024 18:48

Prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak (w środku) podczas konfer

Prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak (w środku) podczas konferencji prasowej w studiu telewizyjnym WOŚP na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie

Foto: PAP/Leszek Szymański

W niedzielę w ramach 32. Finału WOŚP na ulicach polskich miast kwestowało ok. 120 tys. wolontariuszy, a w internecie zorganizowano kilkaset aukcji. Prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak informował, że w Krakowie do jednej z puszek darczyńca wrzucił 100 tys. zł.

Jak co roku w kraju i w wielu miejscach za granicą zbiórce pieniędzy na WOŚP towarzyszą koncerty, biegi, festyny oraz inne wydarzenia kulturalne i sportowe.

Czytaj więcej

Koncerty, biegi, pokazy. Cała Polska gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

32. Finał WOŚP

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poświęcony jest zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Wydarzeniu nazwanemu "Płuca po pandemii" towarzyszy hasło "Tu wszystko gra OK!".

Wolontariusze w sztabie WOŚP w Dąbrowie Górniczej. Hasło 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej P

Wolontariusze w sztabie WOŚP w Dąbrowie Górniczej. Hasło 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to "Płuca po pandemii".

PAP/Jarek Praszkiewicz

Za zebrane podczas 32. Finału pieniądze WOŚP planuje kupić m.in. urządzenia do diagnostyki obrazowej, w tym rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne, przyrządy do diagnostyki czynnościowej (polisomnografy i przenośne spirometry), sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc oraz sprzęt do torakochirgurgii, m.in. systemy elektrokoagulacji i kriosondy.

W Warszawie w ramach 32. Finału WOŚP odbyła się 18. edycja biegu "Policz się z cukrzycą". Uczestnicy, którzy wystartowali z miasteczka WOŚP znajdującego się nieopodal stacji PKP Warszawa Stadion mieli do pokonania pięciokilometrową trasę, meta biegu znajdowała się na błoniach Stadionu Narodowego.

Czytaj więcej

Filmowcy grają z WOŚP

W Finał WOŚP kolejny raz zaangażowała się administracja państwowa, w tym wojsko i służby mundurowe. Przedmioty na licytacje przekazali także politycy. Prezydent Andrzej Duda podarował wykonane dla Kancelarii Prezydenta dwie filiżanki z porcelany ćmielowskiej, zaprojektowane przez Marka Cecułę, zaś małożnka prezydenta Agata Kornhauser–Duda ofiarowała wieczorową suknię wyszywaną cekinami. Z kolei premier Donald Tusk przekazał pozłacany ołówek Władysława Sikorskiego, który generał otrzymał w trakcie podróży do Stanów Zjednoczonych od przewodniczącego Kongresu Polonii Amerykańskiej, oraz książkę "Upadek Cesarstwa Rzymskiego" z autografem.

Ile zebrała WOŚP?

- Pulmonologia, dla której gramy, "Płuca po pandemii", to jest 15 oddziałów dziecięcych i 49 dla dorosłych, a to się może zmienić i na pewno się zmieni. Rozmawiamy dzisiaj z naszymi ekspertami o tym. Płuca po pandemii wymagają diagnozy, wymagają leczenia, wymagają rehabilitacji i my to chcemy robić z udziałem najnowocześniejszych urządzeń, takich, które będą robiły to najlepiej jak tylko mogą robić dla naszego dobra - powiedział na konferencji prasowej Jerzy Owsiak.

Po godz. 17:00 na liczniku 32. Finału WOŚP było ponad 67,1 mln zł. Dla porównania, o tej samej porze podczas ubiegłorocznego finału Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy udało się zebrać niespełna 63,5 mln zł. W niedzielę po godz. 18:00 przekroczono 72,6 mln zł, zaś po kolejnej godzinie zebrana przez WOŚP kwota przekroczyła 92 mln zł. Jerzy Owsiak skomentował, że nawet gdyby zbiórka zatrzymała się na tej kwocie, „już byśmy mogli bardzo pomóc”. Gdy w Warszawie o godz. 20:00 na błoniach Stadionu Narodowego rozpoczynało się tradycyjne "światełko do nieba”, licznik 32. Finału WOŚP pokazywał kwotę 100 362 721 zł.

Czytaj więcej

Straż Graniczna wycofuje kontrowersyjną aukcję na rzecz WOŚP

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Jak przypominają organizatorzy, Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od wielu lat Finałom WOŚP towarzyszą aukcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczynają się w grudniu.

W ciągu 31 Finałów WOŚP zebrała blisko 2 miliardy złotych i kupiła 71,5 tysiąca urządzeń. W 2023 r. zbiórka WOŚP poświęcona była walce z sepsą, na konto Orkiestry wpłynęło ponad 243,2 mln zł.

Społeczeństwo
Kolejny żubr potrącony przez wojskowy pojazd. Zwierzę nie żyje
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Papierowe żonkile będą rozdawane na pamiątkę powstania
Społeczeństwo
Wystartowała debata o aborcji. W Sejmie liczenie głosów przed piątkiem
Społeczeństwo
44-latka zaatakowała swojego partnera kością z zupy. Poszło o wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Czy Izrael powinien zapłacić odszkodowanie rodzinie Polaka zabitego w Strefie Gazy? Polacy niemal jednomyślni