Ostrzeżenia pogodowe w Polsce. IMGW alarmuje

Ze względu na trudne warunki, we wtorek zaczęły obowiązywać ostrzeżenia pogodowe. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzegają między innymi przed silnym wiatrem oraz roztopami.

Publikacja: 23.01.2024 13:05

Ostrzeżenia pogodowe w Polsce. IMGW alarmuje

Foto: Adobe Stock

"Prognozujemy wzrost temperatury powietrza oraz opady deszczu powodujące odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej" – czytamy w opublikowanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) komunikacie. Synoptycy wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia na terenie pięciu województw: warmińsko-mazurskiego (z wyłączeniem powiatów północno-zachodnich), podlaskiego, mazowieckiego (z wyjątkiem południowych i południowo-wschodnich powiatów), dolnośląskiego i opolskiego (dla południowych powiatów).

Ostrzeżenia przed roztopami i silnym wiatrem 

Urząd Miejski w Gdańsku poinformował we wtorek, że Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich wydało ostrzeżenie drugiego stopnia o sztormie od Latarni Rozewie do wschodniej granicy. Alert obowiązuje do godziny 23.00 we wtorek. Synoptycy prognozują, że wystąpi wiatr południowo-zachodni w porywach do 7-8 w skali Beauforta.

Czytaj więcej

Pogoda w Polsce: W weekend zrobi się chłodniej. IMGW wydało alerty

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) poinformował również o ostrzeżeniach pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla północnych powiatów województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Alerty obowiązują do godziny 18 we wtorek. "W strefie nadmorskiej prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, z zachodu i południowego zachodu" – czytamy w komunikacie.

Ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia. Co oznacza?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Kiedy ostrzeżenie obowiązuje, należy spodziewać się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zaleca się ostrożność, potrzebę śledzenia komunikatów oraz rozwoju sytuacji pogodowej.

Prognoza pogody na 24 stycznia

Prognoza pogody na 24 stycznia

PAP

Społeczeństwo
Kolejny żubr potrącony przez wojskowy pojazd. Zwierzę nie żyje
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Papierowe żonkile będą rozdawane na pamiątkę powstania
Społeczeństwo
Wystartowała debata o aborcji. W Sejmie liczenie głosów przed piątkiem
Społeczeństwo
44-latka zaatakowała swojego partnera kością z zupy. Poszło o wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Czy Izrael powinien zapłacić odszkodowanie rodzinie Polaka zabitego w Strefie Gazy? Polacy niemal jednomyślni