Rosja nie chce nieprzyjaznego piwa, ale prezydent lubi je

Po raz kolejny deputowani żądają, by rząd wprowadził zakaz importu napitku z „nieprzyjaznych krajów”. Do tej pory to się nie udawało.

Publikacja: 16.01.2024 17:01

Władimir Putin jest miłośnikiem nie tylko rodzimego piwa

Władimir Putin jest miłośnikiem nie tylko rodzimego piwa

Foto: PAP/EPA

- Zwolni półki w sklepach dla produkcji z przyjaznych państw – oświadczył deputowany Aleksiej Didienko.

Jeszcze przed wybuchem wojny Kreml wprowadził podział państw świata na „nieprzyjazne” i „przyjazne”. Tym pierwszym nie wolno było np. zatrudniać Rosjan w swych placówkach dyplomatycznych. A teraz jeszcze grozi im blokada piwna.

Niemoc piwna

Ale rosyjskiej biurokracji od kilku lat nie udaje się zakazać przywozu piwa z Zachodu. Jeszcze przed napaścią na Ukrainę rosyjskie związki producentów chciały choćby obłożyć taki import podwyższonym cłem.

Czytaj więcej

Putin przeciw golasom. „Goła imprezka” w Moskwie wywołała wściekłość na Kremlu

Pod koniec ubiegłego roku niektórzy deputowani żądali zakazu już tylko dla czeskiego piwa. Miał to być odwet za dostarczenie przez Pragę Ukrainie rakiet Vampire, którymi Ukraińcy zaatakowali rosyjski Biełgorod 30 grudnia.

- Krytykują naszą politykę, popierają sankcje, zarabiają na tym (sprzedaży piwa w Rosji-red.) miliony dolarów, a podatki płacone od tego idą na wsparcie armii ukraińskiej – denerwował się Didienko.

Tajemniczy wielbiciel trunku

Zagadką pozostaje dlaczego rosyjscy urzędnicy nie wprowadzają zakazu importu piwa. Wiadomo jedynie, że na co dzień nie pijący alkoholu prezydent Władimir Putin od czasu swej służby w byłej NRD (w latach 80. ubiegłego wieku) uwielbia niemieckie piwo.

Jeśli to jest powód dla którego zachodnie piwo (przede wszystkim niemieckie) nadal płynie do Rosji, to deputowani żądający wprowadzenia zakazu wiele ryzykują.

- Piwo to praktycznie tak samo ważny towar eksportowy dla Niemiec jak jabłka dla Polski. Ale przywóz jabłek udało się ograniczyć, a piwa w żaden sposób – skarżył się Didienko, który w imieniu dumskiej frakcji „liberalnych demokratów” (dawnej partii Władimira Żyrinowskiego) zwrócił się do rządu o zakaz importu.

A Rosjanie piją coraz więcej

Rzeczywiście, największym eksporterem piwa do Rosji są Niemcy, które mimo wojny w zeszłym roku zwiększyły tam sprzedaż o 1/3. Na kolejnych miejscach jest Litwa i Łotwa, które w 2023 roku wyprzedziły Belgię i Czechy.

Czytaj więcej

Rosyjski sposób na wojnę w Ukrainie – alkohol

Według rosyjskich danych na szóstym miejscu wśród eksporterów jest Polska, naszemu krajów udało się w zeszłym roku też zwiększyć wywóz do Rosji: dwukrotnie, do 5,3 mln dolarów.

W sumie jednak zagraniczne marki zajmują tylko 4 proc. rosyjskiego rynku.    

Społeczeństwo
Szefowa niemieckiego MSW: Ponad 700 zatrzymanych przemytników ludzi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Roberto Cavalli nie żyje. Jego ekstrawagancki styl był uwielbiany przez gwiazdy
Społeczeństwo
Oscar Pistorius po wyjściu z więzienia nie może znaleźć pracy. "Zbyt toksyczny"
Społeczeństwo
Gumowa kaczka znaleziona na plaży po 18 latach. Przepłynęła setki kilometrów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Całe grupy społeczne korzystają na konflikcie z Ukrainą. Wojna sposobem na biedę