Dymisje generałów. Sondaż: Czy Mariusz Błaszczak powinien podać się do dymisji?

"Czy w związku z podaniem się do dymisji szefa Sztabu Generalnego gen. Rajmunda Andrzejczaka i dowódcy operacyjnego gen. Tomasza Piotrowskiego minister obrony Mariusz Błaszczak powinien podać się do dymisji?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 11.10.2023 17:23

Gen. Wiesław Kukuła i Mariusz Błaszczak

Gen. Wiesław Kukuła i Mariusz Błaszczak

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

"Rzeczpospolita" jako pierwsza ujawniła, że szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak oraz dowódca operacyjny gen. Tomasz Piotrowski, podali się do dymisji, która została przyjęta przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Dymisje generałów: Trzęsienie ziemi w polskiej armii

We wtorek, w związku z dymisjami dwóch najważniejszych polskich generałów dotychczasowy dowódca generalny, gen. Wiesław Kukuła został nowym szefem Sztabu Generalnego, a dotychczasowy dowódca WOT, gen. Maciej Klisz, został dowódcą operacyjnym.

Odejście dwóch czołowych generałów ma być spowodowane konfliktem gen. Andrzejczaka i gen. Piotrowskiego z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem.

Gen. Piotrowski został przed kilkoma miesiącami oskarżony przez Mariusza Błaszczaka o to, że nie zameldował we właściwy sposób o rosyjskiej rakiecie, która w grudniu wleciała nad terytorium Polski i została odnaleziona dopiero w kwietniu, przez przypadkową osobę. Gen. Andrzejczak mówił wówczas jednak, że przełożeni byli informowani o rakiecie w odpowiedni sposób.

Niezadowolenie w wojsku miało też wywołać opublikowanie przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka fragmentu tajnego planu obrony kraju z 2011 roku, który dotyczył obrony w przypadku agresji rosyjskiej na linii Wisły. PiS interpretuje ten zapis jako dowód, że rząd PO-PSL chciał oddać Rosjanom połowę terytorium kraju.

Jak pisał w "Rzeczpospolitej" Marek Kozubal Błaszczak marginalizował też rolę Dowództwa Operacyjnego oraz podejmował decyzje z pominięciem szefa Sztabu Generalnego WP, a stawiane przez niego zadania realizował dowódca generalny - zaufany generał Błaszczaka.

Czytaj więcej

Dymisje najważniejszych polskich generałów. Coś takiego nigdy się nie zdarzyło

Sondaż: 52 proc. osób w wieku powyżej 50 lat chce dymisji Błaszczaka

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy - ich zdaniem - Błaszczak powinien podać się do dymisji w związku z odejściem generałów.

46,8 proc. respondentów odpowiedziało na to pytanie "tak".

14 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi "nie".

24,8 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania.

14,4 proc. respondentów nie słyszało o dymisjach.

- Przekonanie, że minister Błaszczak powinien podać się do dymisji, rośnie wraz z wiekiem (do 24 lat – 26%, powyżej 50 lat – 52%). Zdania, że obecny minister obrony powinien zrezygnować ze swojej posady, najczęściej są badani z wykształceniem wyższym (55%). Sześciu na dziesięciu respondentów (59%) z dochodem między 3001 a 4000 zł netto oraz nieco mniejszy odsetek (57%) osób z miast o wielkości między 200 a 499 tys. mieszkańców uważa, że minister Błaszczak powinien podać się do dymisji - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

Wśród osób do 24 roku życia 30,2 proc. nie słyszało o dymisjach generałów.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 10-11 października 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


"Rzeczpospolita" jako pierwsza ujawniła, że szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak oraz dowódca operacyjny gen. Tomasz Piotrowski, podali się do dymisji, która została przyjęta przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Dymisje generałów: Trzęsienie ziemi w polskiej armii

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Społeczeństwo
Sondaż: Czy Polacy chcą wojska na granicy z Białorusią?
Materiał Promocyjny
Finansowanie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii
Społeczeństwo
W Tatrach zeszła lawina śnieżna. Ratownicy TOPR prowadzą działania
Społeczeństwo
Nie żyje słynna Pani Chmurka. Elżbieta Sommer przez niemal 50 lat była prezenterką pogody
Społeczeństwo
Ks. Isakowicz-Zaleski o Ukrainie: Kraj się rozpada, może dojść do zmiany władzy
Społeczeństwo
Polacy rozumieją, że w dzisiejszych czasach ludzie wahają się, czy mieć dzieci. Są wyniki badania
Materiał Promocyjny
Jak odróżnić nastoletni bunt od depresji. Poradnik dla nauczycieli