Lech Wałęsa od kilku lat prowadzi swojego bloga na portalu Wykop.pl. Były prezydent komentował tam ogłoszone przez IPN informacje o przekazaniu dokumentów z domu Czesława Kiszczaka. W zeszłym tygodniu Wałęsa zgodził się na udział w AMA (Pytajcie o cokolwiek - ang.). Użytkownicy mogli zadać Wałęsie pytania na każdy temat.

Zobacz AMA

Zobacz najciekawsze pytania i odpowiedzi: 

@MarianoaItaliano: Czy wspierał Pan robotników strajkujących w 1976 w Radomiu?

@LechWałęsa: Radom mnie uratował. Pracowałem wtedy w Zrembie - przyszło do mnie dwóch esbeków, nadal żyją. Był taki czas kiedy rozmawialiśmy - czy możemy nadal rozmawiać? Odpowiedziałem - nie będę z wami rozmawiał, niszczycie zaufanie ludzi, za chwilę będziemy mieć powtórkę z grudnia. Wyrzuciłem ich. I właśnie Radom mnie uratował. Dziękuję Radomowi. To mnie uratowało.

----

@Kapitalis: Co zrobiłeś z 60 tyś. USD nagrody szwedzkiej prasy, które miałeś przekazać na Panoramę Racławicką, lecz nigdy nie przekazałeś?

@LechWałęsa: Człowieku młody, była tak rzecz, ale był warunek, dostaniesz pieniądze jak przyjedziesz, a ja nie mogłem. I chyba te pieniądze przepadły. Wszystko co otrzymałem, możecie znaleźć na Jasnej Górze i będę nadal tam oddawał niezależnie od wartości. Sprzedać nieładnie. Możecie to zwiedzać, wszystko tam jest.

----

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

Czytaj także:

@MarianoaItaliano: Czy obiecane 100 milionów było obietnicą bez pokrycia?

@LechWałęsa: Nie. Chciałem dokonać prywatyzacji. Przewidywałem, że powiecie że złodzieje okradli nas. Chciałem uruchomić pożyczkę dla obywatela, żeby sprywatyzować. Pod to chciałem uruchomić pożyczkę 100 mln. Taki był pomysł. Myślałem, że połowa z was nie weźmie, a drugiej się nie da. Ale to i tak by był sukces. Chciałem system prezydencki, nie daliście mi, wybraliście Kwaśniewskiego.

@hohohohoho: Jak sie pan czuje jako nasz bohater narodowy?

@LechWałęsa: Nie chciałem być bohaterem narodowym, jestem prosto i ambitnie wychowany. Staram się robić to dobrze. Jednocześnie boję się trochę Pana Boga i mojej Żony. To mi pomagało, było 5 zamachów na moje życie. Są świadkowie. Zgłosiłem to do IPN, ale oczywiście oni tego nie wyjaśniają. W moich sprawach nic nie rozwiązali.

----

@blazejostm: Z jakim nastawieniem podchodzi Pan do memów z Pana udziałem?

@LechWałęsa: Nie zauważam. Jeśli nie może być lepiej, to może będzie śmieszniej.

-----

Czytaj także:

@alinka123: Czy wspiera Pana żona? Co sądzi o tej całej sprawie?

@LechWałęsa: Muszę powiedzieć, że wspiera, ale jest zbyt opiekuńcza i bardzo mnie wspiera i za bardzo chce to przejąć.

 

@Wojcix: 9-ego grudnia 1980r przyznano „Solidarności” pierwszą nagrodę – 30 tyś. USD. Co zrobiłeś z tymi pieniędzmi?

@LechWałęsa: Ja w tamtym czasie napisałem tekst do wszystkich banków - wszystko, co przychodzi na moje nazwisko, oddaję Związkowi. Potem mnie zamknęli w internowaniu i nie wiem, co się z tym stało. Oddawałem decyzje gdzie indziej.

----

@Wirtualnaoczywistosc: Czy jest Pan gotów poddać sie badaniu na wariografie i odpowiedzieć na pytania dotyczące ewentualnej współpracy?

@LechWałęsa: Jestem gotów natychmiast. Nigdy nie było zdrady.

----

@MirekMireczekMirunio: Dlaczego za czasów swojej prezydentury wypożyczył pan z IPN wszystkie dokumenty na swój temat i ich nie zwrócił?

@LechWałęsa: Tak. Chciałem poznać, w jaki sposób mnie wrabiają. I chciałem poznać agenta, czy on celowo to robił, czy też on sympatyzował. Po przegranym strajku musiałem znaleźć koncepcję - po strajku pojechałem do domu w Gdańsku, popatrzyłem na czołgi, patrzę ktoś idzie mi krótko na plecach i mówi: nie odwracaj się, dzisiaj będziesz aresztowany, schowaj się. Ostrzegł mnie. Do dzisiaj zastanawiam się, kto mnie ostrzegł? Kto to mógł wiedzieć? I faktycznie wieczorem mnie aresztowano. Przesłuchiwali mnie. I jeden z nich to był chyba on. Po 4 dniach aresztu wypuszczają mnie. A jeden z esbeków mówi: nie będzie miał Pan czym wrócić i daje mi bilety na jednym z nich jest nr tel. Ale nie dzwoniłem. Po 2-3 tygodnich wzywa mnie kierownik na stoczni, idę a tam siedzi ten Pan. I mówi: jestem z kontrwywiadu. Miałem taką koncepcję, żeby z nimi rozmawiać, z 5 spotkań było. On najeżdżał na bezpiekę i chciał sprawdzić, czy w Gdańsku nie mieszają się Żydzi, Niemcy... Tylko w to celował. To go interesowało.

----

@MastkowyDziadek: Jaki jest Pański stosunek do ministra Maciarewicza, jak się zmienił na przestrzeni lat, jak ocenia Pan jego działania?

@LechWałęsa: Gdyby Macierewicz robił to uczciwie, w dobrym kierunku to byłoby dobrze. Ale on idzie w złym kierunku. Trzeba by go zbadać. Tak samo myślą czasami o mnie. Ale jego nienormalność jest szkodliwa.

----

@Markuth: Gdyby Pan spotkał teraz panią Kiszczak to co by jej Pan powiedział?

@LechWałęsa: Czy Pani to widziała, czy te dokumenty tam były, gdy znalazła Pani karton, czy one tam były? Nie mogę zrozumieć - Kiszczak był szefem wszystkich agentów, powinien być wściekły na nas. W stosunku do mnie użyto wszystkich zagrożeń szantaży, zamachów - wierzę w Boga. A Kiszczak był wściekły.

----

@GrzyBeeeeeK: Jest Pan za przyjmowaniem uchodźców?

@LechWałęsa: Na dzisiaj są dzieci, musimy ich przyjąć. Ale przede wszystkim musimy im zrobić porządek w ich krajach, aby tam wrócili. Wniosek: jak otwiera się się granice, to trzeba mieć pomysł na takie zdarzenia. Trzeba przygotować świat na takie możliwości. Dzisiaj wszystko składamy w różnych miejscach świata, można iść za ludźmi. Jutro lekarze powiedzą nam: pan Bóg dał nam cały świat, jak chcesz długo żyć, to musisz cały świat przejść. I przepiszą każdemu trasę, jak ma iść. Na bazie tych problemów powinniśmy przygotować świat.

----

 

@Bongletoo: Czy identyfikuje się Pan z Komitetem Obrony Demokracji?

@LechWałęsa: Tylko w tym znaczeniu, że cieszę się z tego, że ludzie się organizują, walczą o demokrację. Zlekceważyliśmy ostatnie wybory, dopuściliśmy do nieczytelnych wyborów. A dlaczego tak się stało? Wg mnie większość ludzi nie poszło do wyborów - ponieważ nie znają się na tym, uznali że w Polsce jest dobrze, to po co iść do wyborów, że jeszcze coś zepsuję... Jak jest diagnoza dobra, to trzeba to jakoś wyleczyć.