Pogoda w Polsce: IMGW ostrzega przed falą upałów

Choć pogoda w Polsce była w ostatnim czasie dość przyjemna, to IMGW ostrzega, że w najbliższych dniach w całym kraju wystąpią fale upałów oraz burze. Jakich temperatur możemy się spodziewać?

Publikacja: 20.06.2023 10:01

Pogoda w Polsce: IMGW ostrzega przed falą upałów

Foto: AdobeStock

Instytut Meteorologii i Gospodarki (IMGW) Wodnej informuje, że do Polski nadciągają niebezpieczne upały. Wydano ostrzeżenie obowiązujące od wtorku 20 czerwca od godziny 20.00 do środy 21 czerwca do godziny 18.00.

Jaka pogoda będzie w Polsce? Ostrzeżenie przed niebezpiecznymi upałami

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez IMGW na Twitterze, możemy spodziewać się upałów – termometry w niektórych miejscach w Polsce wskazywać będą od 30°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy? Miejscami 18°C.

Dziś, 20 czerwca, zachmurzenie będzie małe, w drugiej połowie dnia wzrastające do dużego. Miejscami na zachodzie i wschodzie Polski wystąpią przelotne deszcze oraz burze, lokalnie z gradem. Opad podczas burz do 20 mm. Temperatura od 25°C na wschodzie do 31°C na zachodzie. Wiatr przeważnie będzie słaby i zmienny. 

Czytaj więcej

Prawo pomoże walczyć z upałami w pracy

IMGW zapowiada burze. Gdzie wystąpią?

Od godzin południowych na krańcach wschodnich i północno-wschodnich miejscami utworzą się burze. Na zachodzie kraju burze będą rozwijać się zaś w godzinach popołudniowych.

Istnieje także niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia słabych burz w godzinach popołudniowych w Tatrach.

Prognozowane są także burze, którym miejscami towarzyszyć będą silne opady deszczu do 20 mm, lokalnie 25 mm oraz porywy wiatru do 65 km/h. Miejscami grad.

We wschodniej połowie kraju wystąpią korzystne warunki biometeo w ciągu dnia, które przejściowo pogorszą się do niekorzystnych.

Na pozostałym obszarze dominować będzie niekorzystna biotropia pogody z uciążliwymi warunkami termiczno-wilgotnościowymi – oznacza to, że będzie gorąco, duszno i parno.

Czytaj więcej

Upały 100 razy bardziej prawdopodobne przez zmiany klimatu

Pogoda 20-21 czerwca. IMGW ostrzega

Ostrzeżenie I stopnia z powodu upału i burz wydano dla wschodniej części województwa podlaskiego, wschodniej części województwa lubelskiego, południowej części województwa małopolskiego, południowej części województwa pomorskiego, województwa zachodniopomorskiego, województwa lubuskiego, południowej części województwa dolnośląskiego, województwie łódzkiego.

Ostrzeżenie II stopnia z powodu burz i upału wydano dla województwa wielkopolskiego, województwa dolnośląskiego, województwa mazowieckiego, województwa opolskiego, województwa małopolskiego ,województwa śląskiego.

Wydano także ostrzeżenie dotyczące suszy hydrologicznej w zlewni Biebrzy, Niemna i Warty.

Jak chronić się przed upałem w pracy i w domu?

Wysokie temperatury powietrza mogą stanowić istotne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Przypominamy o regularnym piciu wody i odpowiedniej ochronie organizmu przed upałem. W gorące dni zaleca się picie szklanki wody nawet co godzinę. Trzeba o tym przypominać przede wszystkim osobom starszym, które są szczególnie narażone na odwodnienie. Należy także ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, by nie dopuścić do przegrzania organizmu oraz nosić jasne, lekkie przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin, dobrze przepuszczających powietrze, które zapewnią komfort w upalne dni. W upalne dni warto unikać też wysiłku fizycznego – może doprowadzić do odwodnienia, utraty minerałów, przegrzania organizmu lub udaru cieplnego. Pamiętajmy też, by nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie – temperatura w nagrzanym aucie może sięgnąć nawet 60°C.

Instytut Meteorologii i Gospodarki (IMGW) Wodnej informuje, że do Polski nadciągają niebezpieczne upały. Wydano ostrzeżenie obowiązujące od wtorku 20 czerwca od godziny 20.00 do środy 21 czerwca do godziny 18.00.

Jaka pogoda będzie w Polsce? Ostrzeżenie przed niebezpiecznymi upałami

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Sondaż: Ponad połowa Polaków chce dalszego wspierania Ukrainy. W tym wyborcy Konfederacji
Społeczeństwo
Niezwykłe zdjęcie zorzy wyróżnione przez NASA. Wykonał je Polak
Społeczeństwo
IMGW: Polska w zasięgu chłodnego powietrza. Burze, chmury i ulewy
Społeczeństwo
W Polsce kwitnie już barszcz Sosnowskiego. Jak rozpoznać niebezpieczną roślinę?
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Społeczeństwo
Sondaż: Która telewizja informacyjna w Polsce jest najbardziej obiektywna?
Społeczeństwo
Sondaż: Czy 16-latkowie powinni mieć prawo głosu? Jednoznaczna opinia Polaków