Parada Równości. "Tolerancja oznacza szczęśliwe, otwarte europejskie społeczeństwo"

Przez Warszawę przeszła Parada Równości, która w tym roku odbyła się pod hasłem "Wróżymy równość i piękność". - Cała społeczność LGBT+ w Warszawie zawsze będzie bezpieczna - powiedział, otwierając marsz, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Publikacja: 17.06.2023 18:00

Uczestnicy XXII Parady Równości w Warszawie, 17 czerwca

Uczestnicy XXII Parady Równości w Warszawie, 17 czerwca

Foto: PAP/Andrzej Lange

W sobotę o 14 Parada Równości ruszyła ze zbiegu ulic Świętokrzyskiej i  Emilii Plater. Przeszła ulicą Marszałkowską do placu Konstytucji, dalej ulicą Waryńskiego do ronda Jazdy Polskiej, gdzie skręciła w aleję Armii Ludowej, by dotrzeć do alei Niepodległości, Chałubińskiego i alei Jana Pawła II. Na rondzie ONZ uczestnicy wydarzenia ponownie skręcili w ulicę Świętokrzyską - relacjonuje Onet.

Imprezę objął honorowym patronatem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, którego przemówienie było sygnałem do rozpoczęcia parady.

Trzaskowski mówił m.in., że parada jest sygnałem dla całego świata, że Warszawa jest "europejska, tolerancyjna i uśmiechnięta".

Podkreślił, że są tacy, którzy usiłują mamić społeczeństwo, że te cechy, jak też wolność i różnorodność są "zagrożeniem dla polskiej rodziny".

- Nie ma większego kłamstwa, dlatego że właśnie różnorodność, tolerancja i równe prawa dla wszystkich są gwarancja tego, że możemy zbudować społeczeństwo otwarte i uśmiechnięte. Jeśli ktoś tworzy zagrożenie dla polskiej rodziny, to ten kto niszczy polską edukację, ten kto zezwala na inflację, a nie ten, kto jest za różnorodnością - mówił prezydent stolicy.

Zapewnił, że w Warszawie zawsze wszyscy mogą czuć się bezpiecznie. - Cała społeczność LGBT+ w Warszawie zawsze będzie bezpieczna i mam nadzieję, że wszyscy będziecie bezpieczni w Polsce - mówił Trzaskowski.

Mer Paryża: Zmobilizujmy się, aby wszędzie zatriumfowała równość

Kilka słów do zgromadzonych powiedziała też Anne Hidalgo, mer Paryża, która przyjechała do Warszawy na zaproszenie Trzaskowskiego.

- Jestem tu, aby potwierdzić poparcie Paryża dla LGBT+, a w szczególności dla osób transpłciowych, które wciąż nie są uznawane w Polsce za pełnoprawnych obywateli - mówiła.

Dodała, że osoby LGBT+ wciąż doświadczają dyskryminacji i przemocy, dlatego trzeba zachować czujność.

- W obliczu skrajnej prawicy i populistów to codzienna bitwa - dodała.

Ambasador USA i pracownicy ambasady na Paradzie Wolności

W imprezie wziął udział ambasador USA Mark Brzeziński, który obecność swoja i 30 pracowników amerykańskiej placówki dyplomatycznej wyjaśnił mówiąc: - Prawa człowieka, równość to najważniejsze wartości. Stany Zjednoczone wspierają równość i wspieramy Polskę i wszystkich Polaków, którzy wyznają te wartości.

Prowokacja Fundacji Życie i Rodzina

Tegoroczna Parada Równości była stosunkowo spokojna.

Nie obyło się jednak bez prób jej zakłócenia. Próbowali to zrobić przedstawiciele Fundacji Życie i Rodzina, podpalając kilka tęczowych flag.

Uczestnicy marszu nie zareagowali na tę prowokację.

Społeczeństwo
Cudzoziemka urodziła dziecko przy polsko-białoruskiej granicy. Trafiła do szpitala
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nie boją się wojny
Społeczeństwo
Odeszła pozostając wierna sobie. Jaka naprawdę była prof. Jadwiga Staniszkis
Społeczeństwo
Zmarła Jadwiga Staniszkis
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Społeczeństwo
W gospodarstwie znaleziono kilkadziesiąt martwych zwierząt. Zatrzymano 48-latka