Plaga samotności w Europie. Jeden kraj ma szczególnie nieszczęśliwych obywateli

Ponad jednej trzeciej Europejczyków doskwiera samotność – wynika z raportu Komisji Europejskiej. Cierpią nie tylko seniorzy, także młodzi ludzie. W którym kraju jest najwięcej osób, które czują się samotne i jak wypada na tym tle Polska?

Aktualizacja: 15.06.2023 11:40 Publikacja: 14.06.2023 13:08

Jak wynika z badania, około 13 procent Europejczyków cierpi na samotność ciągle lub przez większość

Jak wynika z badania, około 13 procent Europejczyków cierpi na samotność ciągle lub przez większość czasu.

Foto: Max Harlynking

Jeżeli chodzi o poczucie samotności wśród Europejczyków, wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Komisji Europejskiej nie napawają optymizmem. To pierwsza tak obszerna ankieta dotycząca samotności, którą przeprowadzono w krajach należących do Unii Europejskiej. 

Irlandczycy: najbardziej samotny naród w Europie

Samotność autorzy raportu definiują jako poczucie braku lub niedostatecznej ilości wartościowych interakcji społecznych. Co istotne, zjawisko samotności nie jest jednoznaczne z faktem mieszkania w pojedynkę.

Czytaj więcej

Rośnie liczba samobójstw młodych w USA. Możliwy powód? Lockdowny i telefony komórkowe

Na to, czy człowiek czuje się samotny, wpływa szereg czynników. Są to między innymi: stan zdrowia, status finansowy – a także ilość i jakość kontaktów z innymi ludźmi. Niebagatelne znaczenie mają też wydarzenia z życia, na przykład utrata bliskiej osoby czy pracy.

Wyjątkowo pod względem wzrostu poczucia samotności dała się we znaki Europejczykom (i nie tylko im) pandemia oraz kolejne, długie lockdowny. W mediach mówiło się wtedy o „pandemii samotności”.

Czytaj więcej

Raport: na świecie rośnie zjawisko niewolnictwa. W czołówce jeden kraj z Europy

Jak sytuacja wyglądała pod koniec 2022 roku, kiedy w Europie i większości krajów całego świata pandemiczne obostrzenia praktycznie przestały obowiązywać? Okazuje się, że samotność wciąż doskwiera zbyt wielu mieszkańcom Starego Kontynentu.

Wspólne Centrum Badawcze, instytucja będąca zapleczem badawczym i analitycznym Komisji Europejskiej,  zaprezentowało wyniki obszernego badania. Ankietę wśród ponad 26 tysięcy mieszkańców wszystkich krajów Unii Europejskiej w wieku powyżej 16. roku życia przeprowadzono w listopadzie i grudniu 2022 roku.

Aby uściślić wyniki badania, autorzy raportu stworzyli dwupoziomową skalę samotności. Na tej podstawie podzielono Europejczyków na tych, którzy czują się samotni nieustannie lub przez większość czasu oraz tych, którzy odczuwają samotność tylko od czasu do czasu.

Jak wynika z badania, około 13 procent Europejczyków cierpi na samotność ciągle lub przez większość czasu. Ta liczba nie wydaje się zbyt alarmująca. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę odpowiedzi respondentów, którzy stwierdzili, że czasem czują się samotni, to liczba samotnych Europejczyków wynosi już 36, a nawet 40 procent – w zależności od metody mierzenia tej wartości.

Z badania wynika, że najbardziej samotnym narodem w Europie są Irlandczycy. Na samotność cierpi ponad 20 procent mieszkańców Zielonej Wyspy. Podobne wartości poziom samotności osiągnął w Luksemburgu, Bułgarii i Grecji.

Polska uplasowała się mniej więcej pośrodku europejskiej skali samotności. Z badania wynika, że cierpi na nią ponad 13 procent Polaków. Sytuacja w naszym kraju nie odbiega więc od europejskiej średniej, choć oczywiście mogło być lepiej.

Najlepiej sytuacja wygląda w Czechach, Chorwacji, Austrii i Holandii. W tych krajach poziom samotności wynosi mniej niż dziesięć procent.

Młodzi ludzie są najbardziej samotni. Winne są media społecznościowe

Autorzy badania podkreślają, że problem samotności nie dotyczy jedynie osób starszych, jak zwykło się uważać. Wyniki ankiety jasno pokazują, że samotność w większym stopniu odczuwają młodzi ludzie – w porównaniu ze starszymi pokoleniami Europejczyków.

Badacze wiążą to zjawisko między innymi z intensywnym korzystaniem z mediów społecznościowych. Narzędzia te coraz częściej zastępują spotkania twarzą w twarz, brakuje im jednak osobistego charakteru bezpośrednich interakcji.

Sprawa jest poważna nawet jeżeli poczucie ciągłej samotności dotyczy „tylko” kilkunastu procent Europejczyków (i Polaków). Badacze zwracają uwagę na to, że ryzyko rozwinięcia się depresji jest aż o 20 procent większe u osób odczuwających samotność ciągle lub przez większość czasu.

Jeżeli chodzi o poczucie samotności wśród Europejczyków, wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Komisji Europejskiej nie napawają optymizmem. To pierwsza tak obszerna ankieta dotycząca samotności, którą przeprowadzono w krajach należących do Unii Europejskiej. 

Irlandczycy: najbardziej samotny naród w Europie

Pozostało 93% artykułu
Społeczeństwo
Koniec ery przyjaźni w pracy? Dlaczego nie chcemy już bliskich relacji w biurze
Społeczeństwo
Kolejna branża odczuła „efekt Ozempicu”. Chce na tym zarobić miliony
Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze