Autorami poradnik są Jerzy Kwaśniewski i Magdalena Majkowska, członkowie zarządu Ordo Iuris. 

We wstępie tłumaczą, że poradnik "Wolność słowa, sumienia i wyznania w miejscu pracy" jest "odpowiedzią na rosnącą liczbę zgłoszeń pracowników, przedsiębiorców, lekarzy, pielęgniarek, położnych, farmaceutów, wykładowców akademickich i wielu innych, którzy zwracają się do Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris o pomoc prawną w sporach prawnych powstających na płaszczyźnie zawodowej.

W poradniku zamieszczono przykłady, jak pracownicy i pracodawcy z różnych branż mogą argumentować odmowę wykonania usługi ze względu na sprzeciw sumienia.

Wymieniono m.in. zakłady drukarskie, które mają prawo odmówić wykonania usługi, "gdzie literalne brzmienie dzieła zawiera treści, których nie chce promować".

"Cukiernia może odmówić wykonania tortu ślubnego dla pary jednopłciowej, jeśli z uwagi na wyznawane wartości sprzeciwia się nadaniu przywilejów małżeńskich jednopłciowym konkubinatom" - czytamy.

"Restaurator udostępniający sale ślubne może odmówić najmu lokalu dla pary jednopłciowej chcącej zorganizować w nim swoje „wesele”, jeśli z uwagi na wyznawane wartości sprzeciwia się nadaniu małżeńskich przywilejów jednopłciowym konkubinatom" - wymieniają autorzy.

Dwa punkty dotyczyły branży hotelarskiej. Członkowie Ordo Iuris informują w swoim poradniku, że "właściciel hotelu z możliwością najmu sal konferencyjnych może odmówić udostępnienia sali w celu zorganizowania wydarzenia promującego postulaty ruchu politycznego LGBT, jeśli z uwagi na wyznawane wartości sprzeciwia się nadaniu małżeńskich przywilejów jednopłciowym konkubinatom".

"Hotel może odmówić wynajmowania pokoi z łóżkami dwuosobowymi dla par, które nie są małżeństwami" - czytamy dalej.