Według danych Komendy Głównej Policji zakaz ten będzie dotyczył ok. 60 tys. osób i ok. 250 firm z tego terenu które mają wydane pozwolenia na broń. Obejmuje także broni, na którą nie trzeba mieć pozwolenia. Wyłączeni z zakazu są m.in. ochroniarze, konwojenci i funkcjonariusze noszący broń służbowo.

Czytaj więcej

Tysiące osób w Polsce z łatwiejszym dostępem do broni. Projekt już w Sejmie

Wprowadzenie zakazu to sytuacja wyjątkowa. Na decyzję miała wpływ wojna na Ukrainie oraz doświadczenie z ostatnich lat. - Boimy się prowokacji także ze strony Rosji lub środowisk, które będą chciały to wykorzystać - mówi nam funkcjonariusz policji. 

„Proponuje się wprowadzenie czasowego zakazu noszenia i przemieszczania każdego rodzaju broni na terenie miasta stołecznego Warszawy oraz miasta Krakowa i Wrocławia w dniu 11 listopada 2022 r. Wprowadzenie zakazu zmniejszy ryzyko wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bowiem posiadacze broni nie będą mogli nosić ani przemieszczać się z bronią, dzięki czemu wyeliminowane zostaną ewentualne przypadki utraty broni, a tym samym niebezpieczeństwo dostania się jej w ręce osób nieuprawnionych i jej użycia” - czytamy oficjalne uzasadnienie MSWiA.

Więcej jutro w „Rzeczpospolitej” i na rp.pl