Słoweński Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zakaz zawierania małżeństw i adopcji dzieci przez pary tej samej płci jest niekonstytucyjny i nakazał parlamentowi zmianę prawa w ciągu sześciu miesięcy.
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego zdecydowali stosunkiem 6-3 w obu kwestiach, że słoweńskie przepisy zezwalające wyłącznie na małżeństwa i adopcje osób przeciwnej płci naruszają konstytucyjny zakaz dyskryminacji.
Zgodnie z orzeczeniem dyskryminacji par jednopłciowych „nie można uzasadnić tradycyjnym znaczeniem małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety, ani też szczególną ochroną rodziny".
Czytaj więcej
Kończymy lata niesprawiedliwości i dyskryminacji – trwa rewolucja równości macierzyństwa zastępczego - ogłosił minister zdrowia Izraela Nitzan Horowitz. Pary jednopłciowe i samotni mężczyźni będą mogli być rodzicami.
Decyzja „nie umniejsza znaczenia tradycyjnego małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety, ani nie zmienia warunków zawierania małżeństw przez osoby płci przeciwnej” – orzekli sędziowie. „Oznacza to tylko tyle, że partnerzy tej samej płci mogą teraz pobierać się tak samo, jak partnerzy heteroseksualni”.
Orzeczeniem, które według sądu ma natychmiastowy skutek, Słowenia wyłamuje się w kwestii praw LGBTQ w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie kilka krajów wprowadziło konstytucyjne zakazy małżeństw osób tej samej płci.
Decyzja słoweńskiego TK zapadła zaledwie kilka tygodni po objęciu władzy przez liberałów, rząd krajowy, którzy zastąpili rząd prawicowych konserwatystów.
- Choć TK dał ustawodawcom sześć miesięcy na dostosowanie istniejących przepisów do orzeczenia, wymagane zmiany będą gotowe za tydzień lub dwa - powiedział Luka Mesec, minister pracy, rodziny, spraw społecznych i równości. - Trybunał Konstytucyjny nakazał nam to zrobić i zrobimy to z największą przyjemnością - dodał.