Słoweński Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zakaz zawierania małżeństw i adopcji dzieci przez pary tej samej płci jest niekonstytucyjny i nakazał parlamentowi zmianę prawa w ciągu sześciu miesięcy.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego zdecydowali stosunkiem 6-3 w obu kwestiach, że słoweńskie przepisy zezwalające wyłącznie na małżeństwa i adopcje osób przeciwnej płci naruszają konstytucyjny zakaz dyskryminacji.

Zgodnie z orzeczeniem dyskryminacji par jednopłciowych „nie można uzasadnić tradycyjnym znaczeniem małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety, ani też szczególną ochroną rodziny".

Czytaj więcej

Izrael ogłasza "rewolucję równości macierzyństwa zastępczego"

Decyzja „nie umniejsza znaczenia tradycyjnego małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety, ani nie zmienia warunków zawierania małżeństw przez osoby płci przeciwnej” – orzekli sędziowie. „Oznacza to tylko tyle, że partnerzy tej samej płci mogą teraz pobierać się tak samo, jak partnerzy heteroseksualni”.

Orzeczeniem, które według sądu ma natychmiastowy skutek, Słowenia wyłamuje się w kwestii praw LGBTQ w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie kilka krajów wprowadziło konstytucyjne zakazy małżeństw osób tej samej płci.

Decyzja słoweńskiego TK zapadła zaledwie kilka tygodni po objęciu władzy przez liberałów, rząd krajowy, którzy zastąpili rząd prawicowych konserwatystów.

- Choć TK dał ustawodawcom sześć miesięcy na dostosowanie istniejących przepisów do orzeczenia, wymagane zmiany będą gotowe za tydzień lub dwa - powiedział Luka Mesec, minister pracy, rodziny, spraw społecznych i równości. - Trybunał Konstytucyjny nakazał nam to zrobić i zrobimy to z największą przyjemnością - dodał.