Blisko 20 lekarzy rezydentów od 10 dni prowadzi głodówkę. Przerwali protest jedynie na rozmowy z premier Beatą Szydło, które jednak w ich ocenie nie przyniosły oczekiwanych skutków.

 

Lekarze domagają się m.in. wzrostu finansowania ochrony zdrowia, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

- Oni to robią, bo zostali do tego de facto zmuszeni. Wykorzystali wszystkie możliwe ścieżki porozumienia, protestowali pokojowo, robili wiele, wiele rzeczy - mówił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ponad połowa respondentów popiera protest głodowy lekarzy rezydentów, którzy domagają się m.in. wzrostu finansowania ochrony zdrowia i poprawy warunków pracy. 30 proc. badanych jest przeciwnego zdania, a opinii w tej sprawie nie ma prawie co piąty.

- Częściej poparcie dla protestujących lekarzy rezydentów wyrażają kobiety (53 proc.), osoby do 24. roku życia (57 proc.), ankietowani o dochodzie powyżej 5000 zł (63 proc.) oraz badani z miast od 200 do 499 tysięcy mieszkańców (68 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

 

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz w rozmowie z serwisem rp.pl podkreśla, że postulaty protestujących lekarzy są zbieżne z postulatami samorządu lekarskiego. - Obserwując funkcjonowanie dzisiejszego systemu ochrony zdrowia w Polsce można powiedzieć, że te 29 procent osób to ci, którzy nie mieli szansy z tego systemu skorzystać, lub oceniają go wyłącznie przez pryzmat swojego lekarza. Jeżeli bowiem zapytać, czy jesteś zadowolony ze swojego lekarza, to większość osób odpowie twierdząco. Jeżeli ponad połowa głosujących popiera postulaty wzrostu finansowania ochrony zdrowia i poprawy warunków pracy lekarzy to można krótko powiedzieć "na szczęście!". Bo w tym proteście zrozumienie ze strony społeczeństwa to najwyższa wartość - cieszy się dr Hamankiewicz.