Transseksualne kobiety, które mają ponad 170 cm wzrostu, ważą więcej niż 90 kilogramów, lub jedno i drugie, mogą być poddane ocenie, aby zdecydować, czy stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa innych kobiet - wynika z propozycji.

Stanowisko angielskiego związku rugby (RFU) to reakcja na ubiegłoroczny komunikat World Rugby, gdy stwierdzono, że kobiety transseksualne, które dojrzewały jako mężczyźni, mogą nieść ryzyko dla innych graczy.

Rzeczniczka RFU poinformowała, że związek chce znaleźć kompromis między sprawiedliwością a bezpieczeństwem. 

Wytyczne olimpijskie obowiązujące od 2015 roku stanowią, że kobiety transseksualne mogą rywalizować, jeśli utrzymują poziom testosteronu poniżej 10 nanomoli na litr przez co najmniej 12 miesięcy. Wiele organów sportowych, w tym RFU, używa teraz poziomu 5 nmol/L.

Kobiety zazwyczaj mają testosteron poniżej 3 nmol/L, w porównaniu z 10 do 30 nmol/L dla mężczyzn. Jednakże, 2.5% kobiet cierpi na hiperandrogenizm, więc mają naturalnie wyższy poziom testosteronu.

Przeciwnicy startów transseksualnych kobiet w sporcie kobiecym argumentują, że ich większe możliwości atletyczne nie są wystarczająco niwelowane przez hormony płciowe, które obniżają poziom testosteronu.