Prezydent Gdańska złożył wniosek o delegalizację ONR

Do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro wpłynął wniosek o delegalizację ONR. Pismo w tej sprawie skierował prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Aktualizacja: 19.04.2018 17:28 Publikacja: 19.04.2018 17:14

Paweł Adamowicz

Paweł Adamowicz

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Prezydent Gdańska po sobotnim marszu ONR w Gdańsku zapowiadał, że podejmie kroki prawne w sprawie tej organizacji. Jego zdaniem nie było podstaw do do rozwiązania zgromadzenia, ponieważ marsz został zgłoszony przez jedną z mieszkanek Gdańska. We wniosku przekazano, że zgromadzenie będzie dotyczyć „istoty zachowań narodowych i niepodległościowych oraz w przestrzeni publicznej w Polsce”.

Hasłem przewodnim marszu było: „Maszerować, aby nie zgnić, żeby nie umrzeć nigdy!”. Przed rozpoczęciem marszu w historycznej Sali BHP odbył się ogólnopolski zjazd ONR.

We wniosku do ministra Zbigniewa Ziobry prezydent Gdańska napisał, że ONR "od wielu lat opiera się na podejmowaniu przedsięwzięć, w których wykorzystuje się retorykę nienawiści rasowej i narodowościowej". 

"Temu zgromadzeniu nadano szczególną oprawę. Uczestnicy maszerowali w wojskowym szyku, w trójkowej kolumnie, byli ubrani w jednolite czarne stroje, niektórzy z nich byli zamaskowani, każdy z manifestantów na długim drzewcu niósł flagę państwową lub zieloną flagę z symbolem falangi" - opisuje Adamowicz.

Prezydent wspomniał również o hasłach, jakie pojawiły się na marszu. Wśród nich miały być m.in.: "Śmierć wrogom ojczyzny", "Ani Unia ani NATO Polska tylko dla Polaków", "Jedna Polska Katolicka" czy "Wiara, walka, nacjonalizm".

"Byliśmy świadkami balansowania na granicy jawnego nawoływania do nienawiści oraz głoszenia idei dyskwalifikujących ONR jako stowarzyszenia działającego na rzecz dobra społecznego, a poprzez wizualną część zgromadzenia zauważamy wyraźne konotacje oraz sympatyzację z ruchami faszystowskimi" - napisał Adamowicz.

Społeczeństwo
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz miał 41 lat
Społeczeństwo
Młodzi wcześniej testują z „promilami”
Społeczeństwo
Sondaż: Składka zdrowotna dla przedsiębiorców w dół? Znamy zdanie Polaków
Społeczeństwo
Nawet 27 stopni w majówkę. Ale w weekend pogoda się zmieni
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Sondaż „Rzeczpospolitej”: Kto ucieknie z kraju, gdy wybuchnie wojna
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne