Dotychczasowe francuskie regulacje prawne zezwalają na utrzymywanie kazirodczych relacji, z wyjątkiem sytuacji, gdy jedna ze stron nie jest pełnoletnia. Ma się to zmienić w tym roku. W kraju ma zostać wprowadzony całkowity zakaz utrzymywania relacji seksualnych pomiędzy najbliższymi członkami rodziny.

Adrien Taquet, sekretarz ds. ochrony nieletnich oświadczył, że “tu nie chodzi o wiek, czy też o zgodę dwóch dorosłych osób". - Walczymy z kazirodztwem. Sygnał musi być jasny - dodał.

Nowe prawo nie będzie dotyczyło jednak relacji seksualnych między kuzynostwem.

Czytaj więcej

Francja zaostrzy przepisy dotyczące kazirodztwa

Zaostrzenie francuskich regulacji jest inicjatywą Emmanuela Macrona, motywowaną głośnymi skandalami z ostatnich lat. Poruszenie w kraju wywołały doniesienia o nadużyciach seksualnych jednego z czołowych lewicowych komentatorów politycznych, Oliviera Duhamela, wobec swojego przybranego syna.

W związku z tą aferą we Francji przyjęto przepisy, zakazujące utrzymywania relacji kazirodczych z nieletnimi. Nie obejmowały one jednak relacji między dorosłymi członkami rodzin.

Kazirodztwo było karane we Francji do 1791 r. Francuscy rewolucjoniści znieśli jego karalność w ramach walki z „chrześcijańskimi normami etycznymi”.