Ośmiu mężczyzn, cztery kobiety i pięcioro dzieci trafiło na komisariat w pobliżu granicy Grecji z Turcją, gdzie ich tożsamość ma zostać formalnie zweryfikowana. Wcześniej wszyscy przekroczyli granicę Turcji z Grecją.

Grupa obywateli Turcji zamieściła wcześniej nagranie w internecie, na którym widać ich przy ognisku, drżących z zimna i proszących o pomoc w języku angielskim.

Na nagraniu uciekinierzy z Turcji utrzymują, że w swojej ojczyźnie padli ofiarą prześladowań, ale nie przedstawiają żadnych szczegółów w tej sprawie.

Czytaj więcej

Turcja: Prokuratura nakazała aresztowania żołnierzy i kadetów

Władze Turcji od 2016 roku zwalczają domniemanych zwolenników muzułmańskiego kaznodziei, Fethullaha Gulena, dawnego sojusznika Recepa Tayyipa Erdogana, który przebywa obecnie na wygnaniu w USA. Według Ankary Gulen i stworzona przez niego organizacja stoją za próbą zamachu stanu w Turcji, do którego doszło w lipcu 2016 roku.

4,9 tys.

Tyle osób skazano w Turcji od 2016 roku na więzienie w związku z podejrzeniami o związki z Gulenem

Od czasu nieudanego zamachu stanu w Turcji na więzienie skazano - w związku z oskarżeniami o związki z Gulenem - ok. 4 900 osób. Ok. 3 tysięcy osób skazano na dożywocie. Ponad 130 tysięcy osób zwolniono z pracy w administracji, urzędach a także wojsku.