Reklama
Rozwiń

Małopolska kurator po uchyleniu deklaracji anty-LGBT o radnych, którzy „tchórzliwie wstrzymali się od głosu”

- Niektórzy Polacy potrafią się sprzedać za obietnicę i ułudę. Ogromnie boli to, że ci, którzy zostali przez nas wybrani, wolą mieć niż być - powiedziała Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, po tym jak tamtejszy sejmik uchylił deklarację dotyczącą LGBT.

Publikacja: 28.09.2021 14:04

Małopolska kurator po uchyleniu deklaracji anty-LGBT o radnych, którzy „tchórzliwie wstrzymali się od głosu”

Foto: PAP/Tytus Żmijewski

qm

Sejmik małopolski uchylił w poniedziałek deklarację dotyczącą ideologii LGBT z 2019 r. Za unieważnieniem dokumentu głosowało 16 radnych, siedmiu było przeciw, 15 wstrzymało się, jeden był nieobecny.

Czytaj więcej

PiS wycofuje się z kolejnych uchwał anty-LGBT

- Najbardziej boli to, że w trakcie podejmowania tak ważnych decyzji, gdzieś z boku stoi grupa osób, która tchórzliwie wstrzymuje się od głosu, bo nie chce brać odpowiedzialności. Nie po to wybiera się polityków, żeby nie brali oni odpowiedzialności za swoje decyzje - skomentowała w rozmowie z portalem Radia Maryja Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty.

Od głosu wstrzymali się wyłącznie radni PiS: Grzegorz Biedroń, Robert Bylica, Mirosław Dróżdż, Piotr Dziurdzia, Józef Gawron, Iwona Gibas, Danuta Kawa, Rafał Kosowski, Witold Kozłowski, Marta Mordarska, Wojciech Skruch, Łukasz Smółka, Andrzej Wójcik, Jadwiga Wójtowicz, Agnieszka Zając (wszyscy PiS). Nie głosował także nieobecny Marek Wierzba.

Zdaniem kurator Nowak decyzja radnych jest sprzedaniem honoru za obietnicę pieniędzy. - Nie chcę powiedzieć, że pieniądze nie są istotne, ale naprawdę one nie są najważniejsze. Pamiętam, kiedy w rodzinach było biednie, uczciwie i dobrze, choć panował totalitaryzm. Wiem, że duża część osób, która dziś podejmuje te ważne decyzje, nie pamięta tych czasów. Jednak politycy mają obowiązek być wierni historii, tradycji, rodzinom i pokoleniom, które walczyły, oddając życie za honor. Teraz okazuje się, że honor można sprzedać tak jak każdą inną rzecz - mówiła.

„Sejmik Małopolski przekreślił pamięć o Polakach, co HONORU bronili za cenę życia, haniebnie Go wycenił i sprzedał za obietnicę miliardów euro”

Barbara Nowak na Twitterze

Komisja Europejska zawiesiła wcześnie rozmowy w sprawie funduszu REACT-EU z tymi samorządami, które przyjęły deklaracje dotyczące LGBT. Zdaniem Barbary Nowak Małopolska nie może być pewna, że po wycofaniu z deklaracji otrzyma fundusze z Unii Europejskiej. - To jest wyłącznie obietnica, bo nie ma gwarancji, że otrzymamy te środki. (…) Widzimy, że dziś niektórzy Polacy potrafią się sprzedać za obietnicę i ułudę. Ogromnie boli to, że ci, którzy zostali przez nas wybrani, wolą mieć niż być - stwierdziła. Wcześniej na Twitterze małopolska kurator dziękowała „siedmiu sprawiedliwym” radnym, którzy „honoru bronili”, głosując przeciwko unieważnieniu deklaracji. Zagłosowali tak Jan Tadeusz Duda, Marta Malec-Lech, Anna Mikosz, Bogdan Pęk, Jan Piczura, Rafał Stuglik i Andrzej Ziobro - wszyscy z PiS.

Społeczeństwo
Jacek Kastelaniec: Antysemityzm, a także niechęć do migrantów biorą się z obojętności
Społeczeństwo
Reportaż ze Słubic: Granice cierpliwości
pogoda
Fala upałów wkroczyła do Polski. Wiadomo, kiedy zrobi się chłodniej
Społeczeństwo
Powszechna służba dla państwa. Czy będą obowiązkowe szkolenia dla młodych
Społeczeństwo
Najnowsze dane o Warszawie. Wynagrodzenia, popularność dzielnic, liczba mieszkańców