Dom w Culiacan w północno-zachodnim stanie Sinaloa był wśród 20 skonfiskowanych nieruchomości.

Władze kraju podały zwycięski numer losu, ale tożsamość nowego właściciela posiadłości nie została ujawniona. Guzman w 2014 roku uciekł z tego budynku podczas policyjnej obławy, ale został schwytany sześć dni później. Rok później Guzman trafił do więzienia o zaostrzonym rygorze, ale uciekł na wolność. Szefa kartelu udało się złapać ponownie w 2016 roku i został wysłany do Stanów Zjednoczonych, gdzie odbywa karę dożywotniego więzienia. 

Wartość nieruchomości "El Chapo" szacowana jest na 184 tys. dolarów. W loterii można było również wygrać rezydencję przywódcy kartelu z Juarez, Amado Carrillo Fuentesa. Nieruchomość w stolicy kraju może być warta nawet 3,8 mln dolarów.

Czytaj więcej

W USA aresztowano żonę "El Chapo"

Fuentes, znany jako "Władca Nieba", był uważany za jednego z największych handlarzy narkotyków w Ameryce Łacińskiej, dopóki nie zmarł podczas operacji plastycznej w Meksyku w 1997 roku.

Celem loterii było przekształcenie "kłopotliwych nieruchomości z wysokimi kosztami utrzymania" w "wymierną korzyść dla społeczeństwa" - wyjaśniły władze.

Zebrane podczas loterii pieniądze zostaną przeznaczone dla sportowców, którzy uczestniczyli w igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio.