Emeline Daude i Agnes Kauffmann zawarły związek małżeński w sobotę w mieście Montpellier.

- To krok dla Kościoła - powiedziała agencji AFP Kauffmann, która podobnie jak jej żona przechodzi okres próbny dla pastorów, wymagany przez Zjednoczony Kościół Protestancki Francji (EPUdF).

Daude dodała, że "osoby LGBT muszą widzieć inne zaangażowane osoby LGBT, także w sferze religijnej."

Małżeństwa heteroseksualne od dawna obowiązywały dla protestanckich pastorów. Decyzja synodu kościelnego z 2015 roku, aby zezwolić również na związki osób tej samej płci wśród duchownych, pozostaje kontrowersyjna i daje urzędnikom szeroką swobodę w stosowaniu tej zasady.

"Nie jest to ani prawo, ani obowiązek" - zapisano w dokumencie - i nie może być wymuszane "na żadnej parafii, ani na żadnym pastorze".

- Zmiana przepisów nastąpiła po dwóch latach dyskusji w Kościele - powiedział rzecznik EPUdF Daniel Cassou. - To pozostaje drażliwym tematem - dodał.

Doktryna protestancka nie uznaje małżeństwa za sakrament, ale kościół może udzielić błogosławieństwa w ceremoniach cywilnych zarówno parom heteroseksualnym, jak i homoseksualnym.

- Krok po kroku zbliżamy się do celu - powiedział pastor Jean-Francois Breyne, który przewodniczył sobotniej ceremonii. - Jest duży wymiar symboliczny - powiedział AFP.

Według Cassou, około 30 kościołów protestanckich na świecie zezwala na małżeństwa osób tej samej płci.

Protestanci są drugim co do wielkości odłamem chrześcijaństwa na świecie po katolicyzmie.