Reklama
Rozwiń

Większość Niemców i Polaków uważa, że nasze relacje są dobre

Z najnowszego badania opinii publicznej z serii „Barometr Polska-Niemcy” wynika, że Polacy i Niemcy zdają sobie sprawę, że II wojna światowa wciąż wpływa na wzajemne relacje, choć Niemcy ten wpływ dostrzegają rzadziej.

Aktualizacja: 28.05.2019 11:41 Publikacja: 28.05.2019 11:24

Większość Niemców i Polaków uważa, że nasze relacje są dobre

Foto: AdobeStock

adm

Z badania opinii publicznej z serii „Barometr Polska-Niemcy” Instytutu Spraw Publicznych (ISP), Fundacji Konrada Adenauera (KAS) i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, wynika, że 30 lat po pierwszych częściowo wolnych wyborach do Sejmu Polacy są podzieleni w ocenach tego, czy ich wkład w obalenie komunizmu i przemiany demokratyczne w Europie Środkowo-Wschodniej został przez międzynarodową opinię publiczną wystarczająco uznany. 

41 proc. badanych udziela na to pytanie odpowiedzi negatywnej, a 35 proc. Jest zdania, że do takiego uznania doszło. - Niemcom natomiast trudno ocenić wpływ Polski i Polaków na obalenie komunizmu i przemiany demokratyczne w Europie Środkowo-Wschodniej. Największa grupa badanych Niemców (42 proc.) dostrzega taki wpływ, jedna trzecia uważa, że nie jest on ani duży, ani mały (36 [proc.), a 10 proc. twierdzi, że jest on niewielki lub żaden - mówi autorka badań, Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych. - To pokazuje, jak bardzo percepcja się różni w zależności od społeczeństwa i doświadczeń historycznych. Świadczy też o tym, jak bardzo potrzebna jest edukacja o wspólnej europejskiej historii - dodaje. 

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Społeczeństwo
Czy w Ząbkach doszło do aktu dywersji? Jest komentarz rzecznika MSWiA
Społeczeństwo
Zakaz alkoholu na stacjach paliw nie dzieli Polaków
Społeczeństwo
Państwo w państwie. Wybuch gazu, lata tułaczki i walka z urzędnikami
Społeczeństwo
Jacek Kastelaniec: Antysemityzm, a także niechęć do migrantów biorą się z obojętności
Społeczeństwo
Reportaż ze Słubic: Granice cierpliwości