Chodzi o materiały do testu na obywatelstwo sprawdzającego wiedzę na temat duńskiego społeczeństwa, kultury i historii - informuje thelocal.dk.

Problem polega na tym, że materiały, które kandydaci na obywateli Danii otrzymują do nauki przed testem nie były aktualizowane od 2015 roku. W efekcie zawierają wiele nieaktualnych informacji.

Duńska Agencja Rekrutacji i Integracji Międzynarodowej (SIRI) odpowiedzialna za testy zapewnia, że kandydaci nie będą pytani o nieaktualne informacje znajdujące się w materiałach.

"SIRI jest świadoma, że materiały te zawierają nieaktualne i nieprecyzyjne informacje" - przyznaje Agencja w odpowiedzi na pytania DR.

Agencja ma zaktualizować materiały dla kandydatów do testu na obywatelstwo przed kolejnym testem zaplanowanym na listopad 2021 roku.

Obecnie w materiałach można znaleźć informację, że w UE jest 28 państw (po opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię jest ich 27), że 80 proc. mieszkańców Danii należy do Kościoła Danii (obecnie 74 proc.), że w Danii żyje 5,7 mln osób w tym 580 tysięcy w Kopenhadze (najnowsze dane - 5,8 mln i 799 tysięcy), że przewodniczącym parlamentu jest Pia Kjarsgaard z Duńskiej Partii Ludowej (obecnie funkcję tę pełni socjaldemokrata Henrik Dam Kristensen) oraz że książę Henryk, mąż królowej Małgorzaty II i piosenkarz Kim Larsen wciąż żyją (obaj zmarli w 2018 roku).