Spadek zabezpiecza się, gdy z jakiejkolwiek przyczyny grozi naruszenie rzeczy lub praw pozostałych po spadkodawcy, zwłaszcza przez usunięcie, uszkodzenie, zniszczenie albo nieusprawiedliwione zbycie (art. 634 kodeksu postępowania cywilnego).
Prócz rozdziału w k.p.c. na straży spadku stoi także rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 15 października 2015 r. w sprawie niektórych czynności dokonywanych w ramach zabezpieczenia spadku, które właśnie wchodzi w życie. Główna rola w zabezpieczeniu przypada sądowi, w którego okręgu znajdują się składniki spadku. Wśród zmian sprecyzowano obowiązek zawiadomienia banku o złożeniu do depozytu sądowego dokumentów potwierdzających posiadanie konta bankowego i lokat, a miejscowego konserwatora zabytków, że do spadku mogą wchodzić rzeczy o wartości historycznej, artystycznej lub naukowej.
Rola wykonawcza przy zabezpieczeniu spadku przypada komornikowi, a jednym z jego narzędzi jest opieczętowanie rzeczy spadkowych.
W niedzielę, 18 października, weszły w życie nowe zasady dziedziczenia z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Istotne jest więc, jakie rzeczy do tego inwentarza wchodzą i ile są warte. Ta wycena określa bowiem granicę odpowiedzialności spadkobierców za długi spadkowe. Tym bardziej rośnie rola zabezpieczenia spadku.
podstawa prawna: rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 15 października 2015 r. DzU z 19 października 2015 r., poz. 1643