Pod koniec marca Komendant Główny Policji deklarował, że każdego dnia dla ponad 20 tys. policjantów wysyłanych na ulice jednym z "absolutnych priorytetów" będzie kontrolowanie przestrzegania obostrzeń wprowadzanych przez rząd w związku z koronawirusem. Gen. insp. Jarosław Szymczyk zapowiedział "zdecydowane represje" wobec lekceważących restrykcje.

W rozmowie z Polsat News sierż. sztab. Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji powiedział, że okres świąt Wielkiejnocy był czasem "wzmożonej pracy policjantów". - Nie odnotowaliśmy większych incydentów czy masowego łamania obostrzeń - oświadczył.

Dowiedz się więcej: Policja wystawiła w 2020 roku prawie 4 mln mandatów karnych

- Do służby kierujemy ok. 20 tys. policjantów, dla których jednym z priorytetów jest kontrolowanie tych ograniczeń, tych wprowadzonych nakazów czy zakazów - mówił.

Kurczyk poinformował, że w ciągu ostatnich trzech dni policjanci nałożyli prawie 12,5 tys. mandatów za nienoszenie maseczek ochronnych. Funkcjonariusze wydali 7,8 tys. pouczeń oraz prawie 1,6 tys. wniosków o ukaranie do sądu.

Policjanci przeprowadzili także ponad 15,5 tys. kontroli przestrzegania restrykcji w obiektach, w których odbywa się handel oraz 7 tys. w środkach transportu zbiorowego.

Z danych KGP wynika, że w 2020 r. liczba nałożonych mandatów karnych wzrosła w Polsce rok do roku o 139 tys. i wyniosła 3,92 mln. Większość mandatów dotyczyła naruszeń w ruchu drogowym.

Czytaj także: Koronawirus. Rząd rozważa przedłużenie obostrzeń

- Od początku epidemii m.in. po stwierdzeniu nieprzestrzegania nakazu zasłaniania ust i nosa policjanci nałożyli 391 tys. mandatów i skierowali blisko 57 tys. wniosków o ukaranie do sądu. Blisko 250 tys. osób zostało pouczonych - mówił "Rzeczpospolitej" rzecznik KGP Mariusz Ciarka.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ