Apteka dla aptekarza ma wejść w życie w czerwcu.

70 proc. europejskich aptek jest prowadzonych przez farmaceutów. Zmiany dotyczą nowo otwieranych aptek. Tylko te placówki będą otwierane przez farmaceutów, a nie przez przedsiębiorców.

Te ograniczenia spowodowały, że wicepremier Morawiecki i wicepremier Gowin mają wątpliwości co do zmiany przepisów. Uważają, że nowelizacja będzie ona ograniczała swobodę działalności gospodarczej.

Cenię sobie zdanie pana Gowina. Patrząc na szkolnictwo wyższe, które reprezentuje, to każdy rodzaj studiów można zdobyć w systemie 2-stopniowym. Są tylko 3 wyjątki prawo, medycyna i farmacja. Nie bez powodu. Wszędzie uznaje się, że są to zawody zaufania publicznego i są mocno ograniczone.

Zgadzam się z tym, że jest to mocne ograniczenie działalności gospodarczej, tylko apteka nigdy nie była i nie będzie działała w oparciu o swobodę gospodarczą.

Dwa razy więcej dzienników resortowych jest wydanych w stosunku do handlu lekami, niż do handlu bronią. Jeśli sprowadzimy aptekę tylko do działalności sklepu, to proszę powiedzieć mi jaka jeszcze inna działalność ma regulowane ceny? Nam minister ustala 4 tys. cen co 2 miesiące. W której działalności za sprzedaż 2-3 opakowań preparatu grozi kara do pól mln zł? Tak jest w przypadku nawet prostych lęków na grypę. Za przyjęcie jakiejkolwiek obietnicy korzyści przy zakupie leku refundowanego aptekarz staje przed prokuraturą i grozi mu wyrok do lat 8.

Proszę zwrócić uwagę, że swoboda prowadzenia działalności gospodarczej to swoboda zarządzania własnym towarem. My takiej nie mamy. O tym, co się sprzedaje w aptece bardzo często decyduje lekarz. Ustawa refundacyjna wprowadziła 4 tys. sztywnych cen.

Z punktu widzenia gospodarki warto pamiętać, że chodzi tu o ochronę tysięcy przedsiębiorstw zagrożonych bankructwem. Nawet najmniejszy aptekarz, w najmniejszej miejscowości, przy najmniejszym obrocie płaci więcej podatku dochodowego niż największe sieci przez ostatnie kilka lat.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości jednoznacznie stwierdził w 2009 roku, że „apteka dla aptekarza" jest najrozsądniejszym rozwiązaniem nie z punktu widzenia korporacji zawodu farmaceutów, ale z punktu widzenia pacjentów.

Tomków w #RZECZoPRAWIE