Właściciel domku letniskowego rzadko korzysta z niego, ze względów zdrowotnych i rodzinnych. Czy powinno mieć to wpływ na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z tego domku?
Nie.
Zgodnie z art. 6j ust. 3b ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej u.c.p.) w przypadku nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe, lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, wykorzystywanych tylko przez część roku, rada gminy uchwala ryczałtową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok od domku letniskowego lub od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.
opłaty jest ustalana jako iloczyn średniej ilości odpadów powstających na takich nieruchomościach na obszarze gminy, wyrażonej w liczbie pojemników oraz stawki opłaty za pojemnik (art. 6j ust. 3c u.c.p.). Podkreśla się, że pojęciom domku letniskowego i nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe należy nadać znaczenie przyjęte w języku potocznym (por. m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 7 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Go 150/17, LEX nr 2307341).