Już pierwsza umowa o pracę zawarta z nauczycielem na czas określony w innych sytuacjach niż te, na jakie zezwala karta, oznacza zatrudnienie na czas nieokreślony.
Pedagogowi werbowanemu w trakcie roku szkolnego dyrektor płaci zwykle mniej niż podwładnemu na stałym etacie. Przysługują mu też niższe inne świadczenia
Nie każdy nauczyciel zarabia tyle samo. Na wysokość wynagrodzenia tej grupy zawodowej wpływa wiele czynników, w tym rodzaj angażu, uzyskany stopień awansu zawodowego. Do nauczycieli zatrudnionych na czas określony, którzy nie mają wymaganych kwalifikacji, nie stosujemy przepisów o awansie zawodowym. Stanowi tak karta w art. 10 ust. 10. Traktujemy ich pod tym względem jak stażystów. Inne zasady obowiązują nauczyciela mającego kwalifikacje wymagane do zajmowania określonego stanowiska w szkole. Jeśli został on zatrudniony na czas określony, również w trakcie roku szkolnego, w związku z organizacją pracy lub koniecznością zastępstwa kolegi, to może wystąpić z wnioskiem o niestosowanie wobec niego przepisów o awansie zawodowym. Gdy to zrobi, do celów płacowych też traktujemy go jak stażystę, chyba że ma wyższy stopień awansu zawodowego. Wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli określa załącznik do rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (DzU nr 22, poz. 181 ze zm.).
Prawo do nagrody jubileuszowej nabywa każdy nauczyciel pod warunkiem, że ma wymagany staż. Samo zatrudnianie nauczyciela na umowę na czas określony np. w trakcie roku szkolnego nie odbiera prawa do tej nagrody.
Do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do niej zaliczamy bowiem wszystkie zakończone okresy zatrudnienia nauczyciela. Mówi tak rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (DzU nr 128, poz. 1418). Bierze się również pod uwagę inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają uwzględnieniu w stażu, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Zasady przyznawania i wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego określa ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (DzU nr 160, poz. 1080 ze zm.). Trzynastka przysługuje pracownikowi nauczycielowi po przepracowaniu nienagannie całego roku kalendarzowego. Jest to warunkiem uzyskania prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości. W szczególnych sytuacjach przepracowanie okresu krótszego niż sześć miesięcy uprawnia do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do czasu przepracowanego.
Dotyczy to np. nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem lub nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły.
Zatrudnienie na czas określony, w tym również w trakcie roku szkolnego, nie pozbawia nauczyciela możliwości ubiegania się o nagrodę za osiągnięcia. Jednym z podstawowych warunków jej uzyskania jest przepracowanie w danej szkole lub placówce co najmniej dwóch lat. Nauczyciel, który będzie miał taki staż pracy, niezależnie od rodzaju umowy stanowiącej podstawę jego stosunku pracy, może się starać o nagrodę.
Nauczycielowi mającemu okresowy angaż nie należy się urlop zdrowotny. Wypoczynkowy przysługuje mu z kolei na innych zasadach
Prawo do urlopu wypoczynkowego ma każdy pracownik, nauczyciele nie są wyjątkiem. Zasady udzielania im tych urlopów zależą od rodzaju placówki.
Nauczyciele szkół, w których organizacji przewidziano ferie szkolne, dostają urlop w wymiarze równym okresowi ferii zimowych i letnich oraz podczas ich trwania. Wynika tak z art. 64 ust. 1 karty. Wypoczywają zatem przez dwa tygodnie ferii zimowych oraz od zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych (druga połowa czerwca) do zakończenia roku szkolnego (31 sierpnia).
Zatrudniony w szkole przez co najmniej dziesięć miesięcy nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze odpowiadającym długości ferii szkolnych przewidzianych w tej szkole, a krócej – do określonego w umowie czasu prowadzenia zajęć.
Nauczycielom zatrudnionym w szkołach bez ferii przysługuje 35 dni roboczych urlopu wypoczynkowego w okresie ustalonym w planie urlopów. Stosujemy do nich kodeksowe zasady udzielania tych urlopów. Jeśli stosunek pracy zostaje nawiązany lub ustaje w trakcie roku kalendarzowego, urlop szacujemy stosownie do czasu przepracowanego w tym roku.
Z urlopów dla poratowania zdrowia nie mogą skorzystać wszyscy nauczyciele. Uzyskują je tylko ci z nich, którzy:
- są zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć,
- zatrudnieni na czas nieokreślony,
- przepracowali co najmniej siedem lat w szkole.
Zatrudnieni na czas określony nie mają zatem prawa do urlopu zdrowotnego.
Rozstając się z nauczycielem zatrudnionym okresowo, dyrektor nie musi się trzymać zasady, że umowa ulega rozwiązaniu z końcem roku szkolnego. Dotyczy ona bowiem wyłącznie pracowników stałych
W świetle art. 27 karty umowę o pracę zawartą z nauczycielem na czas nieokreślony wolno rozwiązać z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem. Z takiego trybu nie skorzystają jednak zatrudnieni na czas określony. Sposoby zakończenia z nimi współpracy reguluje kodeks pracy. Naturalna metoda to po prostu upływ czasu, na jaki angaż został zawarty. Ale to nie wszystkie metody rozwiązywania z nimi angaży. Wolno się ich również pozbyć za wypowiedzeniem, choć znacznie krótszym od przysługującego pracownikom bezterminowym. Wynosi ono dwa tygodnie i jest ponadto dopuszczalne wyłącznie wtedy, gdy umowa okresowa opiewa na ponad sześć miesięcy i pozwala na wcześniejsze rozstanie stron.
Dyrektor może również – według art. 20 karty – rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem w razie:
- całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły,
- zmian organizacyjnych uniemożliwiających dalsze zatrudnianie danej osoby w pełnym wymiarze zajęć.
Pedagogowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, z którym rozwiązano stosunek pracy z wymienionych przyczyn, przysługuje odprawa ekonomiczna. Chodzi o odprawę z ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 84 ze zm.). Prawo do odprawy nie zależy w żaden sposób od rodzaju angażu zatrudnionego. Nie ma zatem znaczenia, czy nauczyciel ma umowę terminową (np. na czas określony), czy też na czas nieokreślony. Prawo do odprawy uzyskuje każdy nauczyciel, który zostanie z takich powodów zwolniony. Istotne jest jedynie, by zwolniła go szkoła zobowiązana do wypłaty takich odpraw. A zgodnie z cytowaną ustawą świadczenia te muszą uiszczać pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników, jeśli – oczywiście – dokonują redukcji grupowych. Ustawy nie stosujemy natomiast do mniejszych pracodawców, mających poniżej 20 pracowników.