Zgodnie z ustawą z 2000 r. o referendum lokalnym i wykładnią Trybunału Konstytucyjnego mieszkańcy mogą w ten sposób wyrażać stanowisko we wszystkich istotnych sprawach dotyczących wspólnoty samorządowej, niezastrzeżonych do wyłącznej kompetencji innych władz.
Głosowanie może więc dotyczyć np. przebiegu dróg, lokalizacji inwestycji, polityki komunalnej, samoopodatkowania się mieszkańców na cel publiczny. W ubiegłym roku odbywało się np. referendum w sprawie obwodnicy Augustowa, a w Oświęcimiu mieszkańcy wypowiadali się o połączeniu miasta i gminy. W wielu miejscowościach zorganizowano tzw. referenda śmieciowe w sprawie odpłatnego przejęcia przez gminę wywozu śmieci z prywatnych posesji. Ostatnio grupa szczecinian wystąpiła o przeprowadzenie referendum w sprawie likwidacji stref płatnego parkowania. Takie głosowania są ważne, jeżeli wzięło w nich udział co najmniej 30 proc. uprawnionych.
W referendum można także odwoływać lokalne władze. Muszą jednak o to wystąpić sami mieszkańcy, a będzie ono ważne, jeżeli zgłosi się nie mniej niż 3/5 liczby mieszkańców biorących poprzednio udział w wyborze odwoływanego organu.
Takie referenda stanowią w Polsce około 90 proc. wszystkich.
Na 20 kwietnia wyznaczono referenda w sprawie odwołania wójta gminy Przywidz w woj. pomorskim oraz wójta i rady gminy Koneck w woj. kujawsko-pomorskim. Na 11 maja – dwa następne: w sprawie odwołania Rady Miejskiej w Książu Wielkopolskim oraz burmistrza gminy i miasta Lubomierz w woj. dolnośląskim.