Jaki przepis pozwalałby zaliczyć okres pobierania zasiłku macierzyńskiego (nie w okresie trwania stosunku pracy, lecz po jego zakończeniu) do stażu pracy, od którego zależą niektóre uprawnienia pracownicze? – pyta czytelniczka DF. – Chodzi mi o dodatek stażowy. Sam przepis o nim brzmi następująco: wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Dodatek za wieloletnią pracę, czyli tzw. dodatek stażowy, to element wynagrodzenia przysługujący zatrudnionemu z racji wypracowania określonej liczby lat. Przykładowo na podstawie § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (DzU z 2005 r. nr 146, poz. 1222 ze zm.) pracownicy samorządowi nabywają do niego prawo po przepracowaniu co najmniej pięciu lat.
Do czasu pracy uprawniającego do dodatku stażowego lub takiego, od którego zależy jego wysokość, wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne, jeżeli z mocy odrębnych przepisów są one wliczane do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Co do zasady więc to, czy pracownik otrzyma dodatek lub w jakiej wysokości, zależy od uwzględnienia wszystkich dotychczasowych okresów wykonywania pracy oraz jej niewykonywania. W tym ostatnim chodzi o: dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do niej wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje zasiłek z ubezpieczenia społecznego. Pozostałe okresy niewykonywania pracy zalicza się tylko wtedy, gdy nakazuje to przepis szczególny. Brakuje jednak takiego, który zobowiązywałby pracodawcę do wliczania do takiego okresu pracy czasu pobierania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia. Nie jest on więc uwzględniany w stażu pracy.
Trzeba jednak pamiętać, że pracodawcy prywatni w ogóle nie mają obowiązku ustanawiania dodatku stażowego. Jeśli jednak się na to zdecydują, muszą sformułować zasady jego przyznawania. Mają one m.in. określić, jakie okresy zaliczają do okresu pracy, od którego zależy prawo pracownika do takiego dodatku (art. 77
1