Właściciele nieruchomości zgodnie zgodnie z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=180129] ustawą z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2005 r. nr 236, poz. 2008 ze zm.)[/link] mają obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Natomiast jeśli budowa takiej sieci jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, muszą wyposażyć nieruchomość w bezodpływowy zbiornik do zbierania nieczystości, czyli w szambo. Artykuł 5 ust. 2 tej ustawy stanowi również, że właściciel nieruchomości nie ma obowiązku przyłączania jej do sieci kanalizacyjnej, jeżeli jest ona wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w odrębnych przepisach.Trzeba zauważyć, że przydomowe oczyszczalnie ścieków – prawidłowo wykonane i eksploatowane – mają wiele zalet wśród których najważniejszą są koszty eksploatacji.
Niestety koszty budowy takiej instalacji są wyższe od kosztów budowy zwykłego szamba. Jednak wiele gmin, którym budowa sieci kanalizacyjnej się nie opłaca, rozważa możliwość poniesienia całości bądź części kosztów wyposażenia nieruchomości mieszkalnych w przydomowe oczyszczalnie. Dlaczego? Bo są one bezpieczniejsze niż zwykłe szamba.
[srodtytul]Dotacje tak, ale nie dla osób fizycznych[/srodtytul]
Powstaje więc pytanie, na jakiej podstawie gmina może sfinansować budowę. Zasady dokonywania wydatków budżetowych przez jednostki samorządu terytorialnego określa [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=180304]ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (DzU nr 249, poz. 2104 ze zm.)[/link]. Zgodnie z art. 167 ust. 2 pkt 1 tej ustawy wydatki budżetowe jednostek samorządu terytorialnego są przeznaczone na zadania określone w przepisach odrębnych, w szczególności na realizację zadań własnych danej jednostki. Ustawa określa również zasady udzielania dotacji z budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz rodzaje dotacji, jakie mogą być udzielane z tych budżetów, wymieniając dotację przedmiotową, pomoc finansową oraz dotację na cele publiczne związane z realizacją zadań jednostek samorządu terytorialnego zlecane podmiotom niezaliczanym do sektora finansów publicznych. Niestety żaden z przepisów nie przewiduje jednak możliwości przekazania dotacji osobom fizycznym. Co to oznacza?
Otóż, gdyby rada gminy podjęła uchwałę określającą zasady dofinansowania osobom fizycznym budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, to byłaby ona sprzeczna z prawem. I jako taka musiałaby zostać uznana za nieważną.